Canan Arın'ın hukuk ödülü cesur kadınlara

 

Mor Çatı kurucularından feminist avukat Canan Arın, her yıl İnsan Hakları alanında farklı ülkelerden bir kişiye verilen Bruno Leoni Enstitüsü hukuk ödülünün bu yılki sahibi oldu.

15.11.2018
Yazı Boyutu:  
Bruno Leoni Enstitüsü, Mor Çatı kurucularından feminist avukat Canan Arın'a çocukların evlendirilmesine karşı vermiş olduğu mücadeleden dolayı yılın hukuk ödülüne değer buldu. Feminist avukat Canan Arın,  ödülünü dünyanın her yerindeki cesur kadınlara armağan ettiğini söyledi.

Bu ödül, demokrasi ve insan hakları mücadelesi alanında verilen ödüllerden en önemlilerinden biri olarak gösterilen Bruno Leoni ödülü 2008 yılından beri veriliyor. Geçmiş dönemde ödül alan bazı isimler şöyle: 2008 Amerikalı akademisyen Vernon L. Smith, 2016 İngiltere'den akademisyen Deirdre McCloskey, 2017 Venezuallalı politikacı Leopoldo López.

Arın: "Ödülümü tüm cesur kadınlara armağan ediyorum"

İtalya’nın Milano kentindeki ödül törenine katılan Arın, ödülün kendisine verilmesine hem şaşırdığını, hem de mutlu olduğunu belirterek ödülü veren derneğin İtalya’da beş bin çocuğa burs verdiğine  dikkati çekerek bianet'e şunları söyledi:

“Ödülü bana Türkiye’deki kadın hakları konusunda yaptığım cesur çalışmalardan dolayı verdiler. Ben, bütün kadınların cesur olduğunu düşünüyorum. Bugünkü haklarımızı sağlayan dünyanın heryerinden mücadele eden büyükannelerimize çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Kazanılmış haklarımızı genişletmenin ve mücadeleyi ilerletmenin yeni yollarını bulmalıyız. Diktatöryaya karşı dünyanın her yerinde sesimizi yükseltmeliyiz. Ödülümü, dünyanın yer yerindeki cesur kadınlara armağan ediyorum."

Canan Arın hakkında

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Kurucusu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi Kurucu Üyesi, Avukat. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra London School of Economics and Political Science'ta anayasa hukuku üzerine çalıştı.

1976'da Türkiye'ye dönüp yazıhane açtı. 1980'de Türkiye'de başlayan 2. Dalga Kadın Hareketi içinde aktif olarak rol aldı. 1990'da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 1997'de Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği, 1998'de İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

1994-1997 yılları arasında Avrupa Konseyi Kadın Erkek Eşitliği Kadına Yönelik Şiddet Uzmanlar Kurulu'nda bulundu. 1995'te Birleşmiş Milletler'in Pekin'de toplanan Dünya Kadın Konferansı'nda, 2000'de Pekin + 5 Birleşmiş Milletler New York toplantısında resmi delegasyonda yer aldı.

2005'te yine Birleşmiş Milletler'deki CEDAW toplantısında hükümet dışı kuruluşlar adına gölge rapor veren grup içinde, 2003-2004 yıllarında Türk Ceza Kanunu Kadın Platformu'nun çekirdek kadrosunda yer aldı.

Arın’ın kadına yönelik şiddet konusunda çok sayıda makalesi bulunuyor.

Bruno Leoni hakında

Hukukçu, akademisyen ve aynı zamanda gazeteci olan Leoni’nin hukuk teorisi üzerine onlarca kitabı ve makalesi bulunuyor.

Demokrasi ve hukuk için hayatı boyunca mücadele eden Leoni, 1967’de yaşamını kaybetti.

Üye OlÜye Girişi