Çankaya Belediyesi işçileri  iş bırakma eylemi başlattı

 

Çankaya Belediyesi ile Genel İş arasındaki TİS görüşmeleri sürerken, taleplerine olumsuz yanıt verilen belediye işçileri iş bırakma eylemi başlattı.

09.08.2019
Yazı Boyutu:  
Ankara'nın Çankaya Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş arasında toplu iş sözleşmesi süreci devam ederken, katı atık temizlik işçileri gece yarısı iş bıraktı. Belediyenin Mühye’deki şantiyesinde eylemleri sürdüren işçilere, temizlik ile park ve bahçe işçileri de destek verdi.

Eylemde olan ismini vermek istemeyen bir işçi, Sendika.Org’a iş bırakma nedenlerini ve taleplerini açıkladı. İşçi, “Bizim istediğimiz 1 Ocak 2019 itibariyle çarpalar ve asgari ücret farkının ödenmesi, Nisan 2019 itibariyle 40 saat çalışma saati ile geriye dönük ödenmesi, yol ve yemek paralarına da zam yapılması. Onların verdiği ise 1 Ocak 2020 itibariyle 40 saat geriye dönük ödeme yok, yol yemek paralarına zam, o da seyyanen net 4 bin 200 civarına denk geliyor sanırım. Onu da 300 lira aylara bölerek veriyorlar. Kısaca böyle” dedi.

Yaklaşık 20 aydır yol ve yemek ödemelerine zam yapılmadığını kaydeden İşçi, “Yol ve yemek hariç maaşımız 2 bin civarına denk geliyor zaten. Bize söylenene göre bu sözleşme ‘çok kârlı’ fakat bize bir faydası yok ki. Cebimize giren hiçbir şey yok” dedi.

İşçi, gün içerisinde Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın işçilerin eylemlerini sürdürdükleri Mühye’ye geldiğini ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’le tekrar görüşeceklerini kaydetti.

(Sendika.Org)


Üye OlÜye Girişi