Cansel'in intiharına yol açan öğretmenin beraatına üç itiraz

 

Lise öğrencisi Cansel Buse K.'ye cinsel istismar sonrası intiharına yol açan öğretmeni Bayram Özcan'ın beraat ve tahliye kararının bozulması için Yargıtay'a başvuruldu

20.04.2016
Yazı Boyutu:  
Kayseri'de lise öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K'ye cinsel istismarda bulunarak intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklanan "müstehcenlik" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılıp, Yargıtay tarafından cezası onanana kadar tahliye edilirken, cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlamasından ise beraat eden matematik öğretmeni Bayram Özcan, ile ilgili yerel mahkemenin kararına itiraz edildi. 

Geçen hafta 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Matematik öğretmeni Bayram Özcan ’cinsel istismar ve alıkoyma’ suçlarından beraat etti, müstehcenlik suçundan ise 4 yıl 2 ay hapis cezası verilerek tahliye edildi. 

Cansel Buse K.’nın ailesinin avukatı Kamil Avşaroğlu karara itiraz ettiklerini, gerekçe dilekçesinin ise Yargıtay’a yazılı olarak sunulacağını belirtti. 

Cansel Buse K.’nın ailesinin avukatı Kamil Avşaroğlu, karara Yargıtay nezdinde itiraz ettiklerini belirterek, şunları söyledi :

”Bilindiğiu gibi sanık hakkında tahliye kararı verildi. Şu anda 4 yıl 2 ay hapis cezası almış durumda. Biz bunu çok yasal bulmadık. Yargıtay’a temyiz ettik, İtiraz dilekçemizi verdik. İtiraz gerekçelerimiz ise yakın zamanda yazılı olarak sunacağız. Sanık  şuanda müstehcenlik suçundan ceza aldı. Diğer suçlar yönünden Mağdure şikayetçi olmadan vefat ettiği için ortada şikayet yokluğundan dolayı düşme var. Ama mağdure şikayetçi olmasa denilse de suç sabit. Onun içi  Yüksek yargının kararı temelden bozacağına inanıyorum" diye konuştu.

SAVCILIK DA AİLE BAKANLIĞI DA TEMYİZE GİTTİ

Bu arada kararla ilgili Cumhuriyet Savcılığı ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatları da temyiz başvurusunda bulundu.

OLAY NASIL OLMUŞTU ?

Kayseri’de 17 Şubat 2016 günü, merkez Melikgazi ilçesi Mustafa Eminoğlu Anadolu lisesi son sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Cansel Buse K., polis babasının tabancasıyla başına ateş ederek intihar etti. Cansel’in okuldaki matematik öğretmeni Bayram Özcan ile gönül ilişkisi bulunduğu ve genç kızın öğretmeniyle intihardan 3 gün önce isteyerek birlikte olduğu ortaya çıktı. Genç kızın cenazesi yapılan otopsinin ardından Kırşehir’in Kaman ilçesinde toprağa verilirken, gözaltına alınan Matematik öğretmeni Bayram Özcan tutuklandı. Öğretmen ve öğrencinin cep telefonlarında çok sayıda birbirlerine gönderdikleri cinsel içerikli fotoğraf ve mesaj bulundu. Olay sonrası okulun 1 müdür 1 müdür yardımcısı, 2 öğretmen görevden uzaklaştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konuyla ilgili idari soruşturma açtı.


Üye OlÜye Girişi