Çarşamba günü yılın gökyüzü gösterisi var

 

Çarşamba günü süper kanlı bir ay ve ay tutulması geliyor

24.05.2021
Yazı Boyutu:  
26 Mayıs Çarşamba günü, tam bir "supermoon" ABD üzerinde gece gökyüzünü aydınlatacak. Aynı zamanda, tam bir ay tutulması, önceki saatlerde ABD'nin batısında görülebilecek.

Dünya dolunay ile güneş arasındayken bir ay tutulması meydana gelir. Dünya'nın gölgesi, genellikle kırmızı bir renge sahip olan ayı kaplar, bu nedenle "kan" ay takma adı.

Tamamen Dünya'nın gölgesinde olmasına rağmen, biraz kırmızımsı güneş ışığı hala aya ulaşıyor.

Güneş tutulmasının aksine, onu görüntülemek için özel gözlüklere veya gizmoslara ihtiyacınız yoktur, bu yüzden doğrudan aya bakmaktan çekinmeyin. Dürbün veya teleskop görünümü iyileştirir.

Abd'nin batısındaki insanlar tutulmayı en iyi şekilde görürken, ABD'nin merkezindekiler ay ufkun altına inmeden hemen önce parçalı ay tutulması görecekler. Ne yazık ki, Doğu Kıyısı boyunca yaşayan insanlar tutulmayla ilgili pek bir şey görmeyecekler, dedi Yaşlı Çiftçi Almanağı.

Almanac, Hawaiililerin gece yarısı gökyüzünde yükseklerde gerçekleşen tutulmayla harika bir manzaraya sahip olacaklarını söyledi.

'Tüm dünyada görülmeler': Bir başka eski federal yetkili UFO'ları tartışıyor, yaklaşan kongre raporu

Peki bir süpermoon ne anlama geliyor?

Bu sadece Ay'ın normalden biraz daha büyük göründüğü anlamına geliyor çünkü Dünya'ya normalden biraz daha yakın.

NASA'ya göre, "Ay'ın yörüngesi mükemmel bir daire olmadığı için, Ay bazen Dünya'ya yörüngesi sırasındaki diğer zamanlardan daha yakındır."

Ortalama olarak, süpermoonlar tipik bir dolunaydan yaklaşık% 7 daha büyük ve yaklaşık% 15 daha parlak görünür.

Bu aynı zamanda 2021'in ikinci ve son supermoon'ı.

Yaşlı Çiftçi Almanağı, kan ve süper ay isimlerinin yanı sıra, aynı zamanda Çiçek ayı, Mayısın dolunaya verilen bir isim çünkü "çiçekler bu ay Kuzey Amerika'da bolca yayılıyor", dedi.

NASA'dan yapılan açıklamada, Mayısın dolunayı için diğer isimlerin mısır ekim ayı ve süt ayı olduğu belirtildi. 

Üye OlÜye Girişi