Çay-Kur'da kadın ve engelliye yer yok

 

Bir ara Katarlılara satılması gündeme gelen devletin elindeki nadir kamu iktisadi teşebbüslerinden Çay-Kur'un alacağı 1500 mevsimlik işçinin tümünün erkek ve engelsiz olacağı belirtildi.

28.05.2017
Yazı Boyutu:  


Karadeniz'de 47 fabrikada çalıştırılmak üzere bin 500 mevsimlik işçi alacağını duyuran Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (ÇAY-KUR) alınacak işçiler arasında kadın ve engelliye yer vermeyeceği iddia edildi.

DİSK Kadın Komisyonu üyesi Nebile Irmak Çetin “Çay tarlasında çalışan kadının çay fabrikasında çalıştırılmaması kabul edilemez” dedi.


“Kadına 3-5 çocuk doğurtup kocanın kölesi rolü verilmek istendiği günlerdeyiz” diyen Nebile Irmak Çetin; “Biz AKP döneminde yapılan değişiklerle kadın haklarına darbe vurulduğunu biliyoruz. Kadın haklarının tırpanlandığını biliyoruz. Bu iktidar elbette kadını çalışma yaşamında görmek istemiyor. Kadın emeğini kimliğini yok sayan bu zihniyeti kınıyoruz. Ne yazık ki sermaye-iktidar kadın düşmanlığı yapıyor kadınları da ÇAYKUR’a almayarak bu kadın düşmanlığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.


Üye OlÜye Girişi