Çaya iki ayda ikinci  yüzde 15 zam

 

Çay-Kur 23 Haziran İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleri sonrası yaptığı yüzde 15 zammın ardından bugün de yüzde 15 daha zam yaptı.

20.08.2019
Yazı Boyutu:  
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kuru çay fiyatına yüzde 15 zam yaptı. Böylece kuru çayın perakende satış fiyitı iki ayda yüzde 30 artmış oldu. ÇAYKUR Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Ziya Alim, Varlık Fonu'na devredilen kurumun bu yıl sonuna kadar yeni bir zammı 'şimdilik' düşünmediklerini söyledi.

ÇAYKUR Genel Müdür  Yardımcısı Alim, canlı telefon bağlantısıyla Bloomberg HT'den Açıl Sezer'in sorularını yanıtladı.  Yaklaşık 2,5 yıldır çaya zam yapılmadığını hatırlatan  Alim, birinci sürgüne girerken yüzde 30-35 zam yapılması gerekirken çaya 25 Haziran tarihinde yüzde 15 zam yaptıklarını, bugün de işçi ve işletme maliyetlerindeki artış nedeniyle fiyatları yüzde 15 daha arttırmak zorunda kaldıklarını söyledi.
Öte yandan Çaykur, beyaz çayda yüzde 15 indirime gitti.

YAŞ ÇAY ÖDEMELERİ 26 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK

ÇAYKUR Genel Müdürü Vekili Yusuf Ziya Alim, Temmuz ayı yaş çay ödemelerinin ise 26-29 Ağustos tarihleri arasında üreticilerin banka hesaplarına yatırılacağını söyledi.  Çay Kur'un geçen yılı 650 milyon lira zararla kapattığını hatırlatan Alim, bu zararı buyıl büyük ölçüde kapattıklarını ancak kredi faizlerinin yüksek oluşu nedeniyle, yıl sonu bilançolarında da zarar göstereceklerini işaret etti.

Çay-Kur yetkililerinden edinilen bilgiye göre zam bugünden itibaren geçerli olacak.

500 gr Tiryaki çayın paketli tavsiye edilen perakende satış fiyatı 17.94’e çıktı. 1 kilogram turist çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 36.07 TL oldu.

Dünyada kişi başına yılda 500 gram, Çin'de 750 gram çay tüketilirken Türkiye'de kişi başına siyah çay  tüketimin 3,5 kilogram olduğu  belirtildi.
Zamdan sonraki çay fiyatları ise şöyle oldu:


(Tablo: Sözcü)

Üye OlÜye Girişi