Cemaat yurdunda 11'i çocuk 12 kişinin öldüğü yangınla ilgili davada karar çıktı

 

Aladağ yurt yangını davasında karar açıklandı, cinayete göz yuman kamu görevlilerinin ceza almaması dikkati çekti.

04.07.2019
Yazı Boyutu:  
Adana'nın Aladağ ilçesindeki Süleymancılar cemaatine ait kaçak yurtta çıkan ve 11’i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangınla ilgili davada karar duruşması görüldü. Duruşma sonunda tüm yurt çalışanlarına ceza verildi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 29 Kasım 2016’da Süleymancılar cemaatine ait kaçak yurtta 11’i çocuk 12 kişi yaşamını yitirdiği, 24 çocuğun da yaralandığı yangınla ilgili 18 kişinin yargılandığı davanın 10'uncu duruşması sonuçlandı.. Kozan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tüm yurt çalışanlarına 18 ila 22 yıl arasında hapis cezası verildi.

Duruşmayı Sosyal Haklar Derneği, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin ile Adana Şube yöneticileri, Adana ve çeşitli illerin baroları izledi.

Duruşma öncesi basın açılaması yapan Sosyal Haklar Derneği ve aileler, kamu görevlilerinin de sorumlu olduğunu belirterek adalet istediklerini söyledi. Burada konuşan SHD avukatlarından Can Atalay, "Eğitimi Süleymancılar'a emanet edenler bu vebalin altında ezilecek. Bu dava eğitim hakkı davası. 12 kız çocuğu şahsında bu ülkede okumak isteyen yoksul çocukların davası" dedi.

Yurt yöneticilerine verilen cezalar şöyle:

- Yurt Müdürü Sanık Cuma Ali Genç 11 yıl 1 ay 10 gün

- Dernek başkanı Sanık İsmail Uğur 12 yıl 2 ay 20 gün

- Yurt müdür yardımcısı Sanık Mahmut Deniz 10 yıl

- Dernek yöneticisi sanıklar 8 yıl 10 ay 20 gün

GÖZ YUMAN KAMU GÖREVLİLERİNE CEZA YOK

Kamu görevlisi sanıklar hakkında ölüme sebebiyet olma suçuyla ilgili beraat kararı verilirken görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmasına karar verildi.

‘BU DURUM VİCDANLA BAĞDAŞMAZ’

Karar duruşması, sanıkların kimlik tespitinin yapılması ile başladı. Savcı mütalaası üzerine söz alan aileler, “Yurttaki belletmenleri ne savcılığa getirebildik ne de mahkeme aşamasında dinletebildik. Bunların da yargılanmasını baştan beri istiyoruz” derken, bir diğeri şöyle konuştu: “Milli eğitim müdürünün alacağı cezanın az olacağını düşünüyorum. Adalet yerini bulsun.”

Avukat Can Atalay söz alarak, yurdun kaçak olduğunu ve dosyaya bu konuda sahte belge sunulduğunu söyledi. Yurdun 44 yıl boyunca kaçak işletildiğini kaydeden Atalay, "Bütün kamu görevlileri bunu bilecek sonra illiyet bağı kesildi diyeceksiniz; bu durum vicdanla dahi bağdaşmaz" dedi. Avukat Can Atalay sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yurt binası yıkıldı, delil karartarak şüphe yaratılmaya çalışıldı. Bulaşık yıkarken çocukların ellerini elektrik çarptığı gerçeği gözardı edilmeye çalışıldı. Bu dosya eğitim hakkı dosyasıdır. Yoksul insanların çocukların eğitim alıp alamaması dosyasıdır. Savcının istediği cezalar, 11 kız çocuğu 1 genç kadının öldüğü bir dosya için yeterli değildir. Cemaatin menfaati öncelenmiştir, öngörmüşlerdir ve öngördükleri sonucun meydana gelip gelmemesini umursamamışlardır. Kamu görevlilerinin fiilleri ile sonuç arasındaki illiyet bağı kesilmemiştir. Kamu görevlileri etkili denetim yapmamış, tespit ettikleri eksiklikleri gidermek için hiçbir adım atmamışlardır."

Avukat Mustafa Çinkılıç, "Olası kast olduğu çok açıktır. Yurdun döşemesinde kullanılan malzemeler ve yangın çıkışlarının kapalı olması dikkate alınmalıdır. İtfaiyeye 22 dakika sonra haber verilmiştir, o saatten sonra itfaiyenin yapabileceği bir şey kalmamıştır." ifadelerini kullandı.

Avukat Burak Sabuncu da, "Kamu görevlilerinin sorumluluğu görevi kötüye kullanma ile sınırlı değildir. Kaçak yurda ailelerin ilçe milli eğitim tarafından yönlendirilmesi ve denetim görevini yapmaması söz konusudur. Bu olası kastla insan öldürmedir" dedi.

Avukat Ayşenur Demirkale, "Bu dosya bir eğitim hakkı dosyasıdır. Bir hakkın yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde tanınması, kişiler o hakka ulaşamıyorsa bir anlam ifade etmez. Çocukların yaşama ve gelişme hakları da ihlal edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük de geçen günlerde Süleymancılar tarikatının Aydın’daki yurdunda çıkan yangını hatırlattı. Küçük, “Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği… İsimler aynı ya da benzer. Ne yazık ki facia göz göre göre geldi. Üst sınırdan cezalandırılmalarını talep ediyorum. Ölüleri gördüm, çok vahimdi çok üzücüydü. Onların cezalandırılmaları gerekiyor,” dedi.

Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatı da mütalaa üzerine söz alarak cezanın üst sınırdan verilmesini talep etti.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan da davaya müdahil olmak istediklerini yineledi. Sağkan, “Tüm sanıkların olası kasten cezalandırılmalı gerekli. Etkili denetim yapılsaydı bu sonuç çıkar mıydı, tabii ki hayır!” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NÜN AVUKATINDAN SKANDAL SAVUNMA

Yargılama sanık ve müdafilerin beyanları ile devam ederken sanık İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün avukatının sözleri ise tepki topladı.

“Milli Eğitim Müdürlüğü’nü buna dahil etmek istiyorlar ki bakanlığına tazminat ödetmek istiyorlar” diyen avukata aileler tepki gösterdi.

Mağdur aileler, “Dayanamıyoruz artık canımızı getirin bize. Dayanamıyoruz. Tazminat istemiyoruz. Ayıp ediyorlar yalan söylüyorlar,” dedi.

YURT MÜDÜRÜNÜN AVUKATINDAN TEPKİ ÇEKEN SÖZLER

Yurt Müdürü Cumali Genç’in avukatının, “Sayın başkan katılan vekilleri sürekli bizi adı terör örgütü olarak anılan bir cemaatle (FETÖ’yü kast ediyor) kıyaslıyor. Lütfen bunu yapmasın, bizim mahallemizde arasalar da bulamazlar, onlar kendi mahallelerine baksın” sözleri de tepki ile karşılandı.

Süleymancıların derneğinin yönetim kurulu üyesi sanık Mahir Kılıç da suçlu olmadığını iddia etti. Kılıç, “mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

Karar sonrası adliye önünde açıklama yapan avukatlardan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, “Kimi sanıklara ciddi cezalar verildi ama çok daha olayın vehametine uygun değerlendirmeler yapılabilirdi” dedi.

Avukat Erinç Sağkan ise “Bu mücadeleyi yürüten herkese Ankara barosu adına teşekkür ediyorum. 3 yıldır mücadele veriliyordu. Yurt binası yıkıldı, delikler yok edildi dava dosyasında. Bir kısım sanıklar ciddi ceza aldı ama milli eğitim müdürü ciddi cezayı almadı. Bu adalet mücadelesi başka canlar yanmasın diyedir.” şeklinde konuştu. (İleri Haber)

Üye OlÜye Girişi