Ceren'in katili: İnsanlar hakkında canice şeyler düşünüyorum

 

Ordu 1. Ağır Ceza mahkemesinde bugün başlıyan duruşmaya SEGBİS ile katılan Ceren Özdemir'in katili Özgür Arduç, akıl hastası olduğunu iddia ederek hastaneye yatırılmasını istedi.

23.12.2019
Yazı Boyutu:  
Ordu'nun Altınordu ilçesinde üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i evinin önünde bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç’un müebbet hapisle yargılandığı davanın ilk duruşması, Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Arduç, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katılıyor.

Arduç hakkında Özdemir’i öldürmek ve gözaltına alındığı sırada polis memurunu bıçaklamaktan iki ayrı iddianame hazırlandı.

Van’daki yüksek güvenlikli cezaevinde yatan Arduç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Ordu'daki hakim karşısına çıktı.

Akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti

Hakim, Arduç'a ilk olarak cinayeti neden işlediğini sordu.

Çocuk yetiştirme yurdunda kaldığını ve yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle insanlara karşı canice şeyler düşündüğünü söyleyen Arduç, akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti.

Hakimin 'Ceren Özdemir'i tanıyor musun?' sorusuna zanlının, Özdemir'i tanımadığını, o akşam denk geldiğini ve peşine takılarak ıssız bir yerde öldürmek istediğini söylediği öğrenildi.

Arduç, "Çocukluğumda 2 kez tecavüze uğradım. Ondan sonra insanlara her türlü kötülüğü yapmak istedim. İnsanlardan nefret ettim. Her kötülüğü yaptım. Kedi, köpek öldürdük. Benim akli dengem yerinde değil. 2 dakika iyi oluyorum, 19 dakika kötü oluyorum. Ceren’i bir anda gözüme kestirdim. Evinin önüne kadar takip ettim ve bir anda bıçaklamaya başladım. Ceren’i iki defa bıçakladım" dedi.

Adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alındı

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Ceren'in babası Yılmaz, annesi Güfer, ablası Gizem Özdemir, yakınları ile Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, sanığın avukatı Sabahnur Kaygusuz, birçok ilden baro temsilcileri ve kadın sivil toplum kuruluşu üyeleri katıldı. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer de duruşmayı izledi.

Adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alınırken, çok sayıda basın mensubu da duruşmayı takip ediyor.Ordu ve çevre illerden gelen kadın platformu üyeleri, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Katılımcıların ellerinde Ceren'in fotoğrafıyla dövizler yer aldı.

?Diğer duruşma 10 Şubat'ta

Öte yandan katil zanlısı Arduç, yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle hazırlanan ikinci iddianame kapsamında açılan davada da 10 Şubat'ta hakim karşısına çıkacak.

 


Üye OlÜye Girişi