Çevreci solucanlar gübre oluyor

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi öğrencileri, Gediz Dostu Çevreci Solucanlar projesinde solucanlarla yüksek verimli organik gübre elde etti.

05.05.2011
Yazı Boyutu:  

Ege Derneği ve Menemen Ziraat Odası ortaklığı ve Coca-5_cevre_cevrecigubre.jpgCola Hayata Artı Vakfı, Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle uygulanan proje kapsamında öğrenciler, Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği nde 50 bin solucan kapasiteli üretim havuzu oluşturdu.

Havuzdaki kırmızı California cinsi solucanlara evsel, tarımsal ve hayvansal atıkları yedirdiler. Her gün kendi ağırlığında yemek yiyen solucanlar yine her gün bu atıkları, dünyanın en verimli gübresi olarak havuza bıraktı.

21 gün sonrasında havuzda biriken gübreyi toplayan öğrenciler, 1 buçuk dönümlük arazide pilot uygulama alanına atılan solucan gübresinin toprak ve bitki üzerindeki etkilerini analiz ettiler.

Pilot alanı üç parçaya ayıran öğrenciler, solucan gübresinin farkını ortaya koyabilmek için bir parselde kimyasal gübre, diğerinde solucan gübresi kullanırken son parselde gübresiz uygulama yaptılar. Uygulama sonrasında ise toprak örnekleri alarak kimyasal değişimi incelediler.

Proje Koordinatörü Esma Göze, solucan gübresinin en önemli farkını hem atıkların değerlendirilmesi, hem de yüzde 100 organik olması şeklinde gösterdi.

Göze, yürüttükleri projede solucan gübresinin kullanıldığı alandaki bitkiler içinde marulda yüzde 14, brokolide yüzde 40, domateste yüzde 80 verim artışlarının gözlendiğini söyledi.  Ayrıca marul bitkisinde EÜ Fizyoloji Laboratuvarında yaptıkları analizlerde klorofil oranının yüksek olduğunu, bunun da bitkinin geç sararmasını ve daha dayanıklı olmasını, dolayısıyla da pazar değerinin artmasını sağladığını dile getiren Göze, Analizlerde nitrat ve nitrit oranları da çok çok düşük çıktı. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum, çünkü aşırı gübreleme yaparken, vejetatif büyümeyi sağlarken, aslında bir taraftan da nitrat birikimine neden olunuyor. Yani kanserojen etkilere yol açıyor dedi.

Solucan gübresi denemelerinde diğer gübreleme alanlarına göre nitrat oranının yüzde 30 lara kadar daha az belirlendiğini anlatan Göze, Sonuç olarak şunu diyebiliriz, solucan gübresi organik bir gübredir. Bu gübreyi uyguladığınız zaman hem toprağın ıslahını sağlamış, toprağı iyileştirmiş olacaksınız, hem de verimliliği artırmış olacaksınız şeklinde konuştu.

MASRAFI YOK

Göze, maliyet açısından bakıldığında solucan gübresini çiftçinin kendisi üreteceği için masrafı minimum bir gübre olduğunu söyledi. Gübrenin üretiminin de son derece basit olduğunu vurgulayan Göze, 50 santimetre derinliğinde 2 metre boyunda ahşap havuza katman katman besin atık besinleri koyduk. Bunlar her gün evlerimizde attığımız şeyler zaten. Bunları verimli bir gübreye dönüştürmek için bir tek solucanınız eksik. Bu solucan temin edildiğinde hiçbir bedel ödemeden kendi yüksek verimli gübrenizi elde etmiş olacaksınız dedi.

Göze, proje kapsamında ürettikleri gübreyi belirledikleri üç çiftçiye vereceklerini ve uygulanmasını sağlayacaklarını bildirdi. Özellikle organik tarımla ilgilenen üreticinin solucan gübresine büyük ilgi gösterdiğini aktaran Göze, Bu gübre Avrupa ve dünya ülkelerinde uygulanan bir sistem. Özellikle de hobi amacıyla bahçe ve balkonunda bitki ve çiçek yetiştiren Avrupalıların çok sık kullandığı bir gübre çeşidi şeklinde konuştu.


Üye OlÜye Girişi