Cezaevinde Öcalan için intiharla gelen 7'inci ölüm

 

Elazığ Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mahsum Pamay’ın İmralı'da hükümlü olarak tutulan Abdullah Öcalan'la ilgili tecridi protesto etmek’ için yaşamını sonlandırdığı bildirildi. 22 yaşındaki intiharıyla tecrit eyleminde son 20 günde yaşamlarını son verenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

06.04.2019
Yazı Boyutu:  
Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 22 yaşındaki Mahsum Pamay’ın da diğer tutuklular gibi ‘tecridi protesto etmek’ için yaşamını sonlandırdığı bildirildi.Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Şırnak Cizre doğumlu olduğu belirtilen Mahsum Pamay’ın ailesini arayan cezaevi yönetimi, olayı bildirdi.

Haberde ayrıca, Pamay’ın geçtiğimiz Pazartesi günü ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde annesine, kendilerine yönelik baskıların arttığını söylediği aktarıldı.Açlık grevleri ve ölümler

Leyla Güven’in 8 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi devam ediyor.

Güven’in yanı sıra 7 bin tutuklu cezaevlerinde, onlarca siyasetçi ve aktivist de yurt dışında açlık grevi eylemini sürdürüyor.

1 Mart tarihinden itibaren tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemleri devam ederken, cezaevlerinde altı siyasi tutuklu yaşamına son vermişti:

  • 17 Mart’ta Zülküf Gezen Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde,
  • 23 Mart’ta Ayten Beçet Gebze Cezaevi’nde, 
  • 24 Mart’ta Zehra Sağlam Oltu T Tipi Kapalı Cezaevin’de, 
  •  25 Mart’ta, Medya Çınar Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 
  • 1 Nisan’da Yonca Akici Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde,
  • 2 Nisan’da, Siraç Yüksek  Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde.
Mahsum Pamay’ın yaşamına son vermesiyle birlikte cezaevlerindeki ölümlerin sayısı yediye yükselmiş oldu.

Yaşamını yitirenlerin cenazeleri ailelerine teslim edilmeden  polis ve jandarma denetiminde defnediliyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti. (Gazete Karınca)Üye OlÜye Girişi