Cezaevlerinde 36 bin hükümlü ve tutuklu öğrenci var

 

Adalet Bakanı, 2016 sonu itibariyle cezaevlerindeki orta lise, ünivresiteli hükümlü ve tutuklu öğrenci sayısını açıkladı

28.10.2017
Yazı Boyutu:  
Adalet Bakanlığı, halen cezaevlerinde toplam 36 binden fala öğrencinin tutuklu ve hükümlü olduğunu  açıkladı. Cezaevlerinde tutulan öğrencilerden 2 bin 593'ü ise herhangi bir ünivesitede ya da açık öğretim fakültelerinde okuyordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin  yanıtlanması istemiyle Adalet Bakanlığı’na gönderdiği yazılı soru önergesine  Bakanlıktan yanıt geldi. 

Bakanlık 2016 yılı sonu itibariyle toplam tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısını 36 bin 33 kişi olarak açıkladı. Açıklamaya göre, bu kişiler lise ve dengi okullar ile ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı.

Verilere göre herhangi bir fakülteye yüksek lisans, doktora programına ve açıköğretim fakültelerindeki eğitimlere devam ederken çeşitli suçlardan tutuklanan ya da hüküm alan 2 bin 593 kişi bulunuyor.

Bakanlık tarafından açıklanan diğer veriler şöyle:

Ceza infaz kurumuna girdikten sonra kaç kişinin okula başladığının tespiti amaçlı herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır. Lise ve dengi okullara örgün olarak devam eden öğrenci sayılarının istatistikleri tutulmamaktadır. Açıköğretim ortaokulu, lise ve fakültesine kayıtlı 33 bin 268 hükümlü ve tutuklu öğrenci bulunmaktadır. Toplam hükümlü ve toplam tutuklu öğrenci sayılarına ilişkin ayrı ayrı istatistiki veri bulunmamaktadır."
Üye OlÜye Girişi