CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu: İktidarı kadınlar değiştirecek

 

CHP İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 8 Mart'da bir kez daha kadın mücadelesinin görünür kılınacağını belirterek , erkek egemen bakışını yıkmanın yolunun her türlü olumsuzluğa karşın mücadeleyi büyütmekten geçtiğini söyledi.

26.02.2018
Yazı Boyutu:  
CHP’nin İstanbul İl Başkanı seçildiği andan itibaren iktidarın ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefi haline gelen Canan Kaftancıoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü parti olarak geniş katılımlı olarak kutlamakta kararlı olduklarını belirterek , AKP iktidarı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Cumhuriyet'ten Hilal köse ve Hazal Ocak'a  verdiği röportajda, AKP iktidarı döneminde en çok kadınların kaybettiğini öne sürdü. Böyle giderse kadınların daha da kaybedeceklerini ifade eden CHP İl başkanı Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

"Tarihe bakacak olursak, dünyayı değiştirenler de kadınlar olmuşlardır. Benim bu kadar gürültü çıkarmamın sebeplerinden biri de bu. Kadın mücadelesinden korkan bir iktidar, erkek egemen bir bakış var. Bu cinsiyetçi bakış bizlere de bir mücadele alanı açıyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü önemsiyorum. Bir kez daha kadın mücadelesini görünür kılacağız. Kadınların dönüştürücü olmadığı bir yerde erkek egemen bakış iktidar olur. Bunu yıkmanın yolu her türlü olumsuzluğa rağmen bu mücadeleyi büyütmekten geçiyor."

Canan Kaftancıoğlu bir soru üzerine AKP İktidarının kadınlara kendi ideolojik bakışını  egemen kılmak için tüm topluma kötülük yaptığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"İktidar bu kötülüğü tüm topluma yapıyor. Kendi ideolojik bakışını hakim kılmak için bunu yapıyor. Düşünsenize ‘kadının sokağa çıkması günahtır’ demese, Türkiye’deki işsizliği kadının çalışmasın bağlamasa, ‘Kadınlar kelebektir, annedir’ demese bugünün muktediri sizce muktedir olarak kalmaya devam edebilir miydi? Hayır. İktidar, iktidarını devam ettirmenin yolunun erkek egemen bakışın hakim kılınmasından geçtiğini biliyor. İdeolojik politikalarıyla örtüşen bir iş yapıyorlar. Kadınların güçlü olması demek erkek egemen bakışın yok olması demek. Erkek egemen bakışın yok olması demek dünyada çıkarlar uğruna savaşın olmaması demek, kadının emeği görünürken, üretimdeki herkesin hakça üleşmesi demek, eğitimde de ekonomide de hayatın her alanında eşit dağılım demek. Bunlar olduğunda muktedir orada olamayacağını biliyor. İşimiz çok zor ama hep birlikte iktidarı değiştireceğiz. Bunu inanın kadınlar yapacak. O yüzden iktidar kadınlardan korkuyor."Üye OlÜye Girişi