CHP İzmir'de 3 kadın meclis üyesini başkan adayı seçti

 

CHP Genel Merkezi İzmir’de Konak ve Urla’daki kadın belediye başkanlarının yerine erkek aday gösterirken, Seferihisar, Selçuk ve Karaburun'a ise halen Meclis üyesi olan 3 kadını başkan adayı olarak gösterdi.

28.01.2019
Yazı Boyutu:  

2014 yerel seçimlerinde CHP Konak’ta İzmir Barosu eski Başkanı Sema Pekdaş’ı, Urla’da ise Sibel Uyar’ı aday göstermişti. Her iki isim de aday  gösterildikleri ilçelerden seçimi kazanmayı başarmıştı.

DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

Genel Merkez kadın başkanlar tarafından yönetilen Konak ve Urla’da değişikliğe gitti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur Konak’a kaydırılırken, Urla’da ise partililerin yakından tanıdığı Burak Oğuz CHP'nin adayı oldu.

3 İLÇEDE KADIN ADAY

CHP 3 ilçede kadın aday gösterdi. Partinin Karaburun’daki adayı meclis üyesi Avukat İlkay Girgin Erdoğan, Selçuk’ta meclis üyesi Avukat Filiz Ceritoğlu Sengel, Seferihisar’da ise meclis üyesi Yelda Celiloğlu aday gösterildi.


İZMİR İL BAŞKANI  YÜCEL, SENGEL'DE ISRARCI OLDU

Geçtiğimiz hafta yapılan MYK’de Selçuk’ta Emir Cömert ismi çıkmış ancak bu isim PM onayına sunulmamıştı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in bastırmasıyla Selçuk'ta Filiz Ceritoğlu Sengel'in başkan adaylığı kabul edildi. Sengel 2009’dan bu yana Selçuk Belediyesi meclis üyesi olarak görev yapıyor.

Selçuk'ta siyasetinin tanınan isimlerinden Avukat Filiz Ceritoğlu Sengel yaptığı açıklamada Selçuk´ta yeniden CHP bayrağını dalgalandırmak için birlik ve beraberlik içinde çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.

Selçuk ve İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi olan Sengel, isme bakmaksızın bugüne kadar görevlerini sadece ‘altı ok´tan taraf olarak gerçekleştirdiğini, bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla çalışacağını dile getirdi. Filiz Ceritoğlu Sengel, “2019 Mart seçimlerinde CHP´nin Selçuk´ta ve tüm ülkede başarılı olacağına inanç ve kararlığımızla, birlik ve beraberlik vaktimizin geldiğini ifade ederek ‘Ben yok, biz var´” dedi.

Filiz Ceritoğlu Sengel  adaylığıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

"2009 yılında Selçuk Belediyesi CHP Meclis Üyesi olarak başladığım aktif siyaset hayatıma, 2014 yılında Selçuk ve İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi olarak devam etmiş bulunmaktayım. Bu süre içinde partimizin kurumsal kültürüne her zaman saygılı davranarak; örgütümüzde kim görev alırsa alsın, isme bakmaksızın görevlerimi yerine getirmeye çalıştım. Tek bir tarafım oldu, o da ALTI OK... 

Önümüzdeki süreç hem ülkemiz hem de ilçemiz için önemli ve bizlere büyük sorumluluklar yükleyen bir süreçtir.

Adalet ve Kalkınma Partisi´nin ülkede yürüttüğü politikaların her alanda olumsuz sonuçları görülmekte ve yaşanmaktadır. İlçemizde de 2014 yılında Selçuk Belediye Başkanlığını kazanan AKP´nin, “Hükümet ve Belediye el ele, daha güzel günlere“ söylemi tutmamış ve ilçemizi yönetemez duruma gelmişlerdir.

Şimdi bizlere düşen; hem yerelde hem genelde Adalet ve Kalkınma Partisi´nin politikalarına karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele etmek ve Cumhuriyet Halk Partisi´ni Selçuk´ta iktidara taşımaktır"


SOYER'İN İSTEDİĞİ CELİLOĞLU ADAY OLDU

Seferihisar için eski milletvekili Zeynep Altıok’un ismi Parti Meclisi'nde görüşülse de Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer’in isteğiyle Meclis üyesi aday adayı olan Yelda Celiloğlu, belediye başkan aday adaylığı için başvurusu olmadığı halde, Soyer'in bıraktığı koltuğa aday gösterildi. 

Meclis üyeliği sırasında Tunç Soyer'in yurt içi ve yurt dışı seyahatleri sırasında ilçede başkanlık görevine vekalet eden Yelda Celiloğlu başkan adaylığıyla ilgili olarak "Bu görev bize verildi. Bunu layıkıyla yapacağım. Meclis üyesi olarak görev yaptığım sürece bilgi ve deneyimlerinden yararlandığım Belediye Başkanım Tunç Soyer'in , partimin, örgütümün yüzünü kara çıkarmayacağım. Seferihisar’da birleştirici güç olacağımı düşünüyorum. Kadınlarımızla gençlerimizle onların yarınları için koşacağım" diye konuştu.


KARABURUN'A KADIN ELİ DEĞECEK

Karaburun adayı olan İlkay Girgin Erdoğan iki dönem Mordoğan Belde belediyesinde meclis üyeliği, son seçimlerde ise Karaburun’dan meclis üyesi seçildi. Başkan  adaylığıyla ilgili İlkay Girgin Erdoğan şunları söyledi:

"Bu önemli ve değerli göreve beni layık gören Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, Türk kadınının siyasette yer alması gerekliliğini savunan ve beni destekleyen CHP Parti Teşkilatı’na, Parti Meclis Üyelerimize, siyasete girmeme vesile olan Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, görüşlerini, önerilerini ve isteklerini benimle paylaşan ve her zaman yanımda olduklarını hissettiren çok değerli Karaburun ve Mordoğan halkına, siyasi hayatımda beni her zaman destekleyen aileme sonsuz minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. CHP Karaburun Belediye Başkan Adaylığım, Karaburun yarımadası ve partimiz için hayırlı uğurlu olsun. Bu tarih Karaburun için milat olacak. Karaburun’a kadın eli değecek, Ege’nin keşfedilmemiş cenneti bizimle gelişecek, üretecek ve kazanacak." (KAZETE HABER MERKEZİ)
Üye OlÜye Girişi