CHP milletvekili Başarır'dan Erdoğan hakkında suç duyurusu

 

CHP’li Ali Mahir Başarır, kendisini katıldığı bir şehit cenazesindeki görüntüleri üzerinden hedef alan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

3.12.2020
Yazı Boyutu:  
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 2019 yılında şehit cenazesinde çekilen bir fotoğrafı üzerinden kendisine yüklenen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı televizyon programında Tank Palet Fabrikasının satışı ve ordu ile ilgili kullandığı ifadeler nedeniyle Başarır’ı eleştirdi. Erdoğan, Başarır’ın 2019 yılında bir şehit cenazesindeki fotoğrafını anımsatarak, “Gördünüz cenaze namazında bile bu ahlaksız, terbiyesiz adam yanında birisiyle konuşurken pişmiş kelle gibi sırıtıyor” dedi.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Baki Şimşek’in o dönem yaptığı açıklamayı hatırlatan Başarır, “Sayın Cumhurbaşkanı hakkında tarafıma yöneltmiş olduğu haksız ithamlar nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımı tüm kamuoyunun bilgisine sunarım” ifadelerini kullandı.

Başarır, şöyle konuştu:

“Sayın başsavcımız ve belediye başkanımız arasındaki fiziki benzerliklerden dolayı gelip geçen vatandaşlar, başsavcımıza ‘belediye başkanım’, belediye başkanımıza da ‘başsavcım’ diyerek karıştırdılar. Bunun ardından orada yapılan gayriihtiyari bir tebessüm sanki şehit cenazesinde yapılmış gibi gösterilerek sosyal medyada paylaşımlar yapılması hepimizi derinden üzmüştür.”

NE OLMUŞTU?

O dönem çıkan haberlerin ardından MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, sosyal medya hesabından açıklama yaparak olayın bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu söylemişti. Şimşek, açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Değerli hemşerilerim, dünkü şehit cenazesi sonrasında sosyal medyada yapılan paylaşımlar hakkında açıklama yapmayı vicdani bir sorumluluk olarak görmüş bulunmaktayım. Sayın Ali Mahir Başarır’la farklı siyasi görüşlere sahip milletvekiliyiz, 1 hafta önce meclis kürsüsünden en sert tartışmaları yaşayan iki vekiliz. Mersin’de şehidimizin cenaze namazını hep beraber kıldık, dışarıda korteje hep beraber katıldık, üzüntüyü hep beraber yaşadık. Şehidimizin cenazesi mezarlığa doğru yola çıktıktan sonra ayrılırken Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Başsavcımız Mustafa Ercan arasında fiziki benzerlikten ötürü bir konuşma geçti. Bazı vatandaşlarımızın Başsavcımıza ‘Belediye Başkanım’ demesi bazı vatandaşların da Belediye Başkanımıza ‘Başsavcım’ demesi konusu konuşuldu.

O anda gayriihtiyari bir tebessüm oluşması sonrası sosyal medyadaki paylaşımlar üzücüdür, yanlıştır. Olayın canlı şahidiyim. Bunu vicdani bir mesele gördüğüm için sizlerle paylaşıyorum.”23 YIL ÖNCE ERDOĞAN'A MİLLİ GÜVENLİK KURULU SORUSUNU SORMUŞTU

Öteyandar tank Palet Fabrikası tartışmaları ile gündemde olan CHP'li Ali Mahir Başarır'ın 23 yıl önce Mehmet Ali Birand'ın sunduğu 32. Gün programında o dönem İstanbul Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a sorduğu soru ortaya çıktı.


Habertürk yazarı  Nagehan Alçı, Ali Mahir Başarır'ın 23 yıl önce Mehmet Ali Birand'ın sunduğu 32. Gün programında o dönem İstanbul Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a sorduğu soruyu köşesine taşıdı.
 
23 yaşındaki Ali Mahir Başarır, o dönem 44 yaşında olan Tayyip Erdoğan’a MGK ile ilgili bir soru yöneltiyor.

Videoda Erdoğan'ın, Başarır'ın "Sizce MGK hangi konumda, hangi konumda olmalı? Refah Partisi'nin kapatılma sürecinde yargıyı etkilediğini düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine "Bu konuyu tabii ben öncelikle size sormak isterim yargıyı etkilediğini düşünüyor musunuz?" yanıtını verdiği görülüyor.

TANK PALET TARTIŞMASI
Habertürk TV'de katıldığı televizyon programında, Sakarya'da kurulu Tank Palet Fabrikası'nın Katar ortaklı BMC'ye devrini gündeme getiren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar'a satılmış. Ben değer biçemiyorum. 50 milyon dolara satılmış…” demişti.

Programın diğer konukları Yaşar Hacısalihoğlu ve Hilmi Taşdemir, "Bunu nasıl söylersiniz?", "Tank Palet Fabrikası ordu mudur?" gibi sözlerle Başarır'a karşı çıkmış, bunun üzerine Başarır, şunları söylemişti: "Ordudan kastım Tank Palet Fabrikası'dır. Sakın yanlış bir anlam çıkmasın. Ben mehmetçiği, ordumuzu kastedebilir miyim? 'Tank Palet Fabrikası, ordunun bir parçasıdır' dedim ve 'bunun yüzde 49'u Katar'a satılmıştır' dedim." (AJANSLAR)

Üye OlÜye Girişi