CHP: Seçim barajı yüzde 3 olsun

 

Seçim barajının yüzde 3'e düşürülmesi için kanun teklifi verildi

28.03.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e çekilmesi için kanun teklifi verdi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milletvekili Seçimi Kanunu’nda değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.
 
ANKA'da yer alan habere göre, temsilde adaletin sağlanmasının önünde yer alan en önemli engelin, Türkiye’de uygulanan yüksek seçim barajı oranı olduğunu ifade eden Tanrıkulu, “demokrasinin sağlıklı işleyişi bakımından sakıncalı bir uygulama olan” yüksek seçim barajının, demokratik ülkelerde en az oranda tutulurken, Türkiye’de “farklı sebeplerden dolayı” yüksek tutulduğunu kaydetti.
 
2002 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde AKP’nin toplam oyların yüzde 34’ünü, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ise yüzde 19’unu aldığını hatırlatan Tanrıkulu, “Seçim barajı engeline takılan siyasi partiler nedeni ile o dönem meclise sadece iki parti girebilmiştir. Halk iradesinin o dönemde yarıya yakını TBMM’de temsil edilememiştir. AKP iktidarı tüm söylemlerinde demokrasi vurgusu yaparken, uygulamada bu isteği inandırıcılık kazanmamaktadır. Yüzde 10’luk seçim barajını yasama için engel taşıdığı inancına sahip darbe yönetimlerinin bu uygulaması henüz kaldırılmamıştır. Siyasal yaşamın tüm aktörlerinin temsil edildiği daha adil bir seçim barajı belirlenmesi ve bu barajın yüzde 3 olması elzemdir” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi