CHP'de 'cinsiyet kotası' savaşları

 

Bekaroğlu'nun 'cinsiyet kotası'ndan PM'ye girmesine itirazlar var

8.09.2014
Yazı Boyutu:  

 

CHP'de kurultay bitti, ancak henüz sular durulmadı. Parti Meclisi üyelikleri için yapılan seçimlere itirazlar sürüyor. İtirazlar  "cinsiyet kotası" üzerinden gerçekleştiriliyor.

 

İtirazı bugün, CHP'nin Parti Meclisi üyeliği için başvuran kadın adaylar Yaşar Seyman adına, avukatı Haluk Pekşen Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na yaptı.

İtiraza gerekçe olarak da Yüksek Seçim Kurulu'nun 21 Aralık 2010 tarihli, CHP tüzüğündeki "cinsiyet kotasının uygulanmasına ilişkin" karar gösterildi.

İtirazın ayrıntıları şöyle:

KILIÇDAROĞLU, BEKAROĞLU'NU "CİNSİYET KOTASINDAN" PM'YE SOKTU AMA...

CHP tüzüğüne göre, parti organlarında yüzde 30 cinsiyet kotası uygulanıyor.

Yine tüzüğe göre, 60 kişilik Parti Meclisi seçimleri iki bölümden oluşuyor; çarşaf listedeki adaylar Parti Meclisi'nin 42 kişilik bölümü için rekabet ediyor.

Parti Meclisi'nin 8 kişilik bölümünü ise Bilim, Kültür ve Yönetim Platformu (BKYP) oluşturuyor.

CHP Genel Başkanı BKYP için ayrıca, 12 kişilik bir liste oluşturuyor.

Kılıçdaroğlu, anahtar listesini oluştururken Parti Meclisi ve BKYP'nin kendi içinde, ayrı ayrı kotaya uygun olmasını sağlayacak şekilde ayarlama yaptı.

Bu çerçevede, Genel Başkan BKYP için gösterdiği 12 kişilik aday listesine sadece üç erkeğin ismini, Mehmet Bekaroğlu, Sencer Ayata ve Burhan Şenatalar'ın isimlerini koydu.

Genel merkezin görüşüne göre, böylece, Bekaroğlu, Ayata ve Şenatalar, "cinsiyet" kotası çerçevesinde, daha seçimler yapılmadan kotadan seçilmeyi garanti ettiler.

İTİRAZ: PM VE BKYP AYRI AYRI HESAPLANAMAZ...

Ancak Kılıçdaroğlu'nun,"Parti Meclisi'ne giren 42 üyenin ve BKYP'nin 8 üyesinin cinsiyet kotasına uygun olup olmadığı, ayrı ayrı belirlenir" hesabına itiraz geldi.

Parti Meclisi seçimlerinde 299 oy alarak, liste dışı kalan Yaşar Seyman, bugün avukatı aracılığıyla Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na müracaat etti.

SEYMAN: "BEN GİREMESEM DE, BİR KADIN GİRECEK..."

Seyman Hürriyet'e, "ben 299 oy aldım. Seçilme sınırı 249 oy. Parti Meclisi ve BKYP'daki cinsiyet kotası birlikte hesaplandığında, ben cinsiyet kotası uyarınca Parti Meclisi'ne giriyorum. İtirazımızı Seçim kuruluna yapıyoruz" dedi. Seyman şöyle konuştu;

"Ben giremesem de bir başka kadın girecek. Bu da benim yıllarca savunduğum kadın hakları mücadelemi taçlandırır."

GEREKÇE: YSK'NIN 2010 TARİHLİ KARARI

Seyman'ın avukatı Haluk Pekşem ise, itiraza gerekçe olarak Yüksek Seçim Kurulu'nun 2010 tarihli kararını kullanacaklarını söyledi.

Pekşen, "YSK kararı, Parti Meclisi üyeliklerinde cinsiyet kotasının iki bölüm halinde değil, PM'nin tamamı için hesaplanmasını öngörüyor. Bu durumda Yaşar Seyman PM'ye giriyor. Mehmet Bekaroğlu ve Sencer Ayata PM dışında kalıyor" dedi.(Hürriyet/Zeynep Gürcanlı)

İLGİLİ KÖŞE YAZISI

Berrin Gürçay Dilekçi yazdı Baylar! Kota size de lazım olabilir, demiştik

 

 


Üye OlÜye Girişi