CHP'de iki başkan daha istifa etti

 

İzmir'de CHP İzmir’de Tartan'dan sonra 2 ilçe belediye başkanı daha istifa etti!

12.02.2014
Yazı Boyutu:  
 
CHP’de yerel seçim öncesi ilçelerin karışmasına neden olan adaylık açıklamasından sonra yaşanan hareketlilik sürüyor.  İzmir'de Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün’den sonra bugün de 2 başkan istifa kararı aldı. 
 
 
 
İlk istifa Kınık’tan geldi. Kınık’ın CHP’li Belediye Başkanı Süleyman Kaya, aday gösterilmeyince istifa etti. Dikili'de de Osman Özgüven'in yerine koltuğa oturan Yusuf Altıparmak, Mustafa Tosun'un aday gösterilmesinin ardından ayrılık kararı aldı.
 
Partide geçtiğimiz haftalarda uzun süre tartışmalara neden olan Kınık krizinde önce eski İlçe Başkanı Mehmet Çetinkaya’nın aday gösterildiği ifade edilmiş, ardından Kaya’nın tekrar aday gösterildiği dile getirilmişti. Partide milletvekillerini bile karşı karşıya getiren süreç son Parti Meclisi toplantısında noktalandı. PM kararı ile parti seçime Kaya yerine Çetinkaya ile devam edeceğini belirtti.
 
VE İSTİFA GELDİ
 
Kaya, kararın ardından partisinden istifa etti. Noter aracılığıyla il ve ilçe başkanlığına istifasını gönderen Kaya, tercihini Demokrat Parti’den yana kullandı. DP’den yarın adaylığını açıklayacak olan Kaya, seçimler için iddialı konuştu. Kaya, “Eski defteri kapattım. CHP’de yaşadığımız süreci herkes çok iyi biliyor. Kamuoyunun takdirine bırakıp önümüze bakıyoruz. Yeni partide seçime gireceğim. Halkın büyük sevgisine mazhar oldum. Beni sevenleri mahçup etmeyeceğim. Kazanamayacağım yarışa girmem” dedi.
 
ALTIPARMAK DA GİTTİ
 
Kaya’nın ardından istifa eden dördüncü isim ise Dikili Belediye Başkanı Yusuf Altıparmak oldu. Belediye Başkanı Osman Özgüven’in yargılandığı süreçte meclis içinden seçilerek başkanlık koltuğuna oturan Altıparmak kararını verdi. DSP’den aday olmaya hazırlanan Altıparmak istifa dilekçesini yazdı. CHP  Dikili’de Mustafa Tosun’u aday gösterirken şu anda başkanlık koltuğunda oturan Altıparmak sürece tepki gösterdi.
 
Altıparmak, “Şartlar böyle oluştu. Çok üzgünüm. Parti bizi hiç dikkate almadı. İstifa etmeye kesin olarak karar verdim. Kendime ve siyasi yaşamımıza uygun olan DSP’den aday olacağım” dedi.  (Egedesonsöz)
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi