CHP'den istifa eden İzmirli vekil, Akşener'in partisine kurucu oluyor

 

Üç dönem CHP'den milletvekili olan Aytun Çıray, CHP'den istifasıyla ilgili açıklamayı Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrası yaptı.

23.10.2017
Yazı Boyutu:  
CHP Milletvekili Aytun Çıray partisinden istifa etti. Aytun Çıray'ın Meral Akşener'in partisine geçeceği konuşuluyordu. Çıray, "Şartlar yeni bir siyasi çıkışı zorunlu kılmıştır" dedi. Çıray, Meral Akşener'in kuracağı yeni partiye katılıyor.

Ankara kulislerinde konuşulan iddia gerçek oldu. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray partisinden istifa etti. Aytun Çıray'ın Meral Akşener'in kuracağı yeni partiye katılması bekleniyordu. Aytun Çıray, "Şartlar yeni bir siyasi çıkışı zorunlu kılmıştır" dedi.

Çıray yaptığı açıklamada Meral Akşener'in kuracağı partiye katılacağını şu sözlerle duyurdu:

"Türk Milletinin kurtuluş alternatifi, güçlü ve dünya devletlerinin saygı duyduğu Türkiye’yi yaratmak üzere Meral Akşener liderliğindeki hareketle kesin ve dönüşsüz olarak yola çıkmıştır. Bu esasen Türk Milletinin demokratik Ergenekonu’dur! Aziz Türk Milleti, Bütün bu açıklamalarımdan kolayca anlaşılabileceği gibi 25. 10. 2017 tarihinde Meral Akşener hanımefendinin liderliğindeki partinin kurucuları arasında yer alıyorum"

NELER OLMUŞTU?

Son dakika haberi: CHPli Aytun Çıray istifa ettiBaşkent’te Aytun Çıray’ın kendisiyle birlikte CHP’den başka isimleri de yeni partiye götüreceği söylentilerini CHP Sözcüsü Bülent Tezcan’a sorduğumuzda “Bizden giden kimse yok. Ayrıca Aytun Bey ile bugün konuştum. Ben de kendisine sordum. Öyle bir şey yok, dedi. Aydın deyimiyle bunlar çalı dipi taşlamaya benziyor, boş atıp dolu tutma çabası. Hepsi şişirme” yanıtını vermişti. 

Kendisi hakkındaki iddiaları sormak için aradığımız Aytun Çıray telefonlarını kapatırken, Meral Akşener’e yakın bir isim “Aytun Bey dostumdur, ben kurucular kurulunda olacağını duymadım” demişti.

Aytun Çıray, istifa ederek Meral Akşener’in kuracağı partiye geçeceği iddialarının ardından bugün saat 15.30’da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

AYTUN ÇIRAY KİMDİR

1957 yılında İzmir'de doğan Aytun Çıray, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1981 yılında mezun oldu. Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı yaptığı 4 yıl boyunca 7 Sağlık Bakanı ile çalıştı. 1997 yılında kendi isteği ile istifa ederek müsteşarlık görevinden ayrıldı.

Özel sektörde çeşitli şirketlerin yönetiminde yer alan Çıray, 1995 yılında DYP'den milletvekili aday adayı oldu.

2002 seçimlerinde ANAP İzmir 2. sıradan aday gösterildi ancak parti baraj altında kalınca seçilemedi.

Çıray, daha sonra Demokrat Parti‘ye geçti ve 2007 kongresinde Genel Başkan adayı oldu. 

TBMM 24. döneminde 2011 yılında CHP İzmir milletvekili olarak seçilen Çıray, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçilen Çıray, Fransızca biliyor. Aytun Çıray, evli ve iki çocuk babası.
 
AYLİN KOTİL DE YENİ PARTİDE !

Yarın'ın haberine göre ise Akşener’in yeni partisinde 60 kişilik Kurucular Kurulu’na yoğun ilgi nedeniyle 130’a kadar çıktığı belirtildi. CHP’nin eski İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in kızı Aylin Kotil, DSP’den eski Devlet Bakanı Aydın Tümen'in de Akşener'in partisine katıldığı iddia edildi.

Yeni partinin yönetim kademelerinde, MHP'den ayrılan milletvekillerinin yer alması bekleniyor. CHP kulislerinden gelen bilgili ortalığı hareketlendirdi. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın partisinden istifa ederek Akşener’e katılacağına ilişkin bilgiler yayıldı. DYP iktidarında Devlet bakanlığı yapan Ayfer Yılmaz’ın da yeni partiye katıldığı belirtildi.

AKŞENER MECLİS'TE GRUP KURACAK MI?

Akşener’in yeni partiyi kurduktan sonra TBMM’de grup kurup kurmayacağı merak ediliyor. Düzenlemelere göre, 20 milletvekili olan bir siyasi partinin Meclis’te grubu oluyor ve güruh odası gibi önemli haklar elde ediyor. Ancak kulislerde, Akşener’in grup kurma konusunda aceleci davranmayacağı ve öncelik maddesi olarak düşünmediği belirtiliyor. Bunun bir pazarlık gibi algılanabileceği bu yolun şimdilik kapanmasında etkili olduğu belirtilirken, parti içinde de bu konuda sıkıntı olduğu vurgulanıyor. Özellikle MHP’den gelecek isimlere karşı sıcak bakılmadığı ifade ediliyor.
 
Akşener’in, uyum yasaları kapsamında Siyasi Partiler Yasası'nda (SPY) yapılacak, Seçim Yasalarında yapılacak düzenlemelerin ardından grup kurulması konusunu öne çekebileceği kaydedildi.

PARTİ PROGRAMI

25 Ekim günü açıklanacak partinin programında seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi ve seçimlerde oy güvenliği için parmak mührünün kullanılmasına yönelik önerilere dikkat çekiliyor. Cemaat ve tarikatlarla iltisaklı olanlara yasak getiriliyor. 


Üye OlÜye Girişi