CHP'li Başkan, 25 yıl önce gönüllü çalıştığı Festivali tekrar hayata geçiriyor

 

Türkiye'nin üçüncü büyük turizm kenti İzmir'in Çeşme ilçesinde en son 1994 yılında gerçekleştilen sonra gelen belediye başkanlarınca unutturulan Çeşme Müzik ve Kültür Festivali çocukluğunda festival gönüllüsü olarak çalışan CHP'li Çeşme Belediye Başkan Ekrem Oran tarafından 25 yıl sonra yeniden hayata geçiriliyor.

28.08.2019
Yazı Boyutu:  
İzmir'de en son 25 yıl önce yapılan Çeşme Festivali, yeniden gerçekleştirilecek. Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Ekrem Oran, Ilıca Otel'de  düzenlediği basın toplantısında festival hakkında bilgi verdi. 'Ege'nin İki Yakası' teması ile birbirinden değerli isimlerin ve grupların sahne alacağı festivalin tarih, dans, müzik ve yemek kültürü buluşmalarına da ev sahipliği yapacağını belirten Oran,  bundan 25 yıl önce düzenlenen ve sonra unutturulan festivalin gönüllü çalışanlarından olduğunu hatırlatarak, o dönemden kalma festival  görevli kartını, konuklarla yazışmaları içeren mektupları gazetecilerle paylaştı.Tam bir nostaljinin yaşandığı basın toplantısında Başkan Ekrem Oran 25 yıl sonra 18- 22 Eylül tarihleri arasında yeniden düzenlenecek festivalle ilgili şunları söyledi:

"Bölgenin en güzel zamanı eylül ayıdır. İyon, Lydia, Pers, Pergoman Krallığı, Roma, Bizans, Osmanlı gibi sayısız medeniyetleri ile zengin kültürüne tanıklık edeceğiniz tarih, sanat ve lezzet dolu bir keşif yolculuğuna tüm halkımızı bekliyoruz. Bir mavi büyü ile birbirine bağlanmış, ortak kaderleri, zengin kültürleri ile iki güzel milletin Çeşme'deki buluşmasına sizleri de çağırıyoruz."YÜZDE 50 İNDİRİM

Başkan Oran festival boyunca konserlerin ücretsiz, otel konaklamalarının ve feribot ücretlerinin yüzde 50 indirimli olacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Festivalimiz boyunca ÇEŞTOB'a bağlı olan otellerde festival boyunca vatandaşlara yüzde 50 indirim uygulanacak. Feribot ücretleri de yüzde 50 indirimli olacat. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Turistik Otelciler Birliği, Çeşme Esnaf Odası ve Alaçatı Turizm Derneği'nin de katkılarıyla gerçekleştireceğimiz Çeşme Festivali'nde Ilıca, Alaçatı, Ildırı, Çiftlikköy, Reisdere gibi Çeşme'nin her köşesinde gün boyu devam edecek etkinliklerin ardından Türk ve Yunan sanat dünyasının önemli isimlerini festival sahnemizde misafir edeceğiz. Beş gün devam edecek festivalimizin tüm konser ve etkinlikleri ücretsiz olacak. Hüsnü Şenlendirici, Yeni Türkü, Cafe Aman İstanbul, Şinadika, ve Kırıka,  Yunanistan'dan ise Eleftheria, Arvantaki, Solon Lekkas gibi müzik grupları ile Maria Ekmekçioğlu, Georgia Kofinas gibi ünlü şeflerin yemek atölyeleri, Sunay Akın ile Ege Öyküleri, Ankara Devlet Opera ve Balesi'ni sergileyeceği 'Zorba' gösterileri de Çeşme Festivalimize zenginlik katacak."

FESTİVAL'DEN ÖNCE Kİ HAFTA ÇEŞME'DE  AVRUPA SÖRF ŞAMPİYONASI VAR

Öteyandan festival organizasyonunda yer alan Türkiye rüzgar sörfü şampiyonu ve  Alaçatı 'da Sörf okulu sahibi Çağla Kubat, bu yıl Avruha Sörf Şampiyonasının 2-6 Eylül tarihleri arasında Çeşme'de yapılacağını açıkladı.

Avrupa Sörf Şampiyonanın yüklenicisi milli sörfçü Çağla Kubat, şimdilik şampiyonaya 15 ülkeden 116 sporcunun başvuru yaptığını söyledi.

(Kazete Haber Merkezi)

Üye OlÜye Girişi