CHP'li belediyelerde asgari ücret net 3 bin 100 lira oluyor

 

İstanbul, Ankara, İzmir Adana, Eskişehir başta olmak üzere birçok CHP'li belediye 2021 yılı için asgari ücreti net 3 bin 100 lira olarak uygulayacaklarını açıkladı.

28.12.2020
Yazı Boyutu:  
 Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk toplantının ardından 2021 yılı asgari ücretin 2 bin 825 TL, 90 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı. Türk-İş, Disk ve Hak-İş'in kabul edilemez bulduğu yeni asgari ücretle ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun net 3 bin 100 lira olması gerektiğini açıklamasının ardından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Hatay Büyükşehir belediyeleri  başta olmak üzere birçok CHP'li belediye, istihdam ettikleri personel için asgari ücreti 2021 yılında 3 bin 100 TL ve üzerinde vereceklerini duyurdu.

Hükümetin 2021 yılı için asgari ücreti açlık sınırının biraz üzeri olan 2 bin 825 TL olarak belirlemesi çalışanı memnun etmezken, akıllara CHP’li belediyelerin 2021 asgari ücreti en az 3 bin 100 TL olarak verecekleri konusundaki açıklamaları geldi.

Başta Ankara, Adana, Hatay, Eskişehir son olarak da İstanbul ve İzmir olmak üzere CHP’li birçok il ve ilçe belediyesi asgari ücreti 3 bin 100 TL’ye çekti.

AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE GELDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı  Mansur Yavaş "Yıl başıyla birlikte belediyemizde görevli mesai arkadaşlarımızın maaşının en az 3 bin 100 TL olmasına karar verdik." diyerek yeni asgari ücreti açıkladı. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise "Açıklanacak asgari ücret ne olursa olsun, belediyemizde çalışan bir işçinin alacağı maaş 3 bin 100 TL' den az olmayacak." sözleriyle çalışanlarını sevindirmişti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da "Biliyoruz ki bu ücret yeterli gelemeyecek ama kendi imkânlarımızı zorlayarak insanlarımızı ekonomik olarak rahatlamaya çaba sarf edeceğiz." açıklamalarıyla birlikte asgari ücretin 3 bin 100 TL’ye yükseltildiğini duyurdu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "Belediye personelimizin alacağı en düşük maaş Ocak ayı itibariyle 3 bin 350 TL’den az olmayacak" dedi.

EKREM İMAMOĞLU DA ASGARİ ÜCRETİ DUYURDU

Hükümetin asgari ücreti 2 bin 825 TL 90 kuruş açıklamasının ardından bir açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi.

İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücretin 3 bin 100 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

İmamoğlu, "1 Ocak 2021 tarihinden itibaren İBB, iştirak şirketleri ve bağlı kuruluşlarında çalışan personeller için asgari ücret net 3100 TL olacaktır. Halkımıza ve çalışanlarımıza duyururuz." ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'de paylaştığı twitter mesajında, İzmir Büyükşehir ve belediyenin iytirakçisi olduğu şirketlerde asgari ücretin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren het 3 bien 100 lira olarak uygulanacağını açıkladı.


DİĞER CHP'Lİ BELEDİYELER DE AÇIKLADI

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Aralık ayı meclis toplantısında işçilere yüzde 40'a varan zam yapılacağı açıklanmıştı. Yapılan zam ile birlikte en düşük işçi maaşı 3 bin TL'nin üzerine çıkarıldı.

CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise asgari ücretin 3 bin 200 TL olacağını açıkladı.

Öte yandan Manisa Akhisar, İzmir Bornova, Konak, Gaziemir, Mersin Mezitli ile Eskişehir Tepebaşı ilçe belediyelerinde asgari ücret 3 bin 100 TL ve üzerine çekildi. 

İzmir Konak Belediyesi’nde asgari ücret 3 bin 500 TL,  Mezitli Belediyesi’nde 3 bin 650 TL, Tepebaşı Belediyesi'nde 3 bin 425 TL olarak belirlendi.

Artvin'in Şavşat İlçe Belediyesi'nde CHP'li Belediye Başkanı Nihat Acar, işçilere yüzde 70 oranında zam yapıldığını açıkladı. Zammın ardından 2 bin 600 TL olan maaşlar 4 bin 400 TL oldu.

HÜKÜMET "2 BİN 825 LİRA YETER" DEDİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını bugün gerçekleştirdi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk toplantı sonrası yaptığı açıklamada 2021 yılında uygulanacak asgari ücretin bekar bir işçi için brüt 3 bin 527 TL 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı.Evli ve 3 çocuklu bir çalışan ise 3 bin 013 lira 72 kuruş asgari ücret alacak.TÜİK’in son enflasyon oranı dahil olmaksızın açıkladığı son verilere göre ise Türkiye'de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 523 TL olarak belirlenmişti. Yoksulluk sınırını da 7 bin 353 TL olarak hesapladı. Üye OlÜye Girişi