CHP'li iki vekil disipline verildi

 

CHP'de iki milletvekilinin disipline sevk edilmelerine gerekçe olarak TBMM grup başkan vekillerine bilgi vermeden televizyon programlarına katılmaları gösterildi.

08.11.2018
Yazı Boyutu:  
CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ile Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, parti yönetimine bilgi vermeden televizyon programına katıldıkları gerekçesiyle disipline verildi.

Alınan bilgilere göre, CHP TBMM Grup Yönetim Kurulu, Öztürk Yılmaz ve Gürsel Erol'un CHP TBMM Grup Disiplin Kurulu'na gönderilmesini kararlaştırdı. İki ismin de CHP'nin ilgili grup başkanvekillerine bilgi vermeden televizyon programlarına katıldığı ve bu nedenle haklarında disiplin işlemi başlatıldığı öğrenildi.

Öztürk Yılmaz son olarak bir televizyon programında ezanın Türkçe okunmasına yönelik açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Gürsel Erol ise 24 Haziran seçimlerinden sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağırması ve genel merkez önünde oturma eylemi yapacağını duyurmasının ardından Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmiş ve kınama cezası almıştı.

CHP’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“CHP Grup Yönetim Kurulu, bugün (08.11.2018 Perşembe) olağanüstü toplanmıştır.

Toplantıda, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın; CHP Tüzüğü ve Grup İç Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca “kesin çıkarma cezası” ile “önlemli olarak” cezalandırılması önerisiyle Grup Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir.

DİSİPLİNE SEVK EDİLEN EROL: TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM
 
İhraç talebiyle CHP Disiplin Kurulu’na sevk edilen CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol basın toplantısı düzenledi. Disipline sevk edildiğini televizyondan öğrendiğini söyleyen Erol, “Gerekçesi Grup Başkanvekillerinden izin almadan TV programlarına katılmam olarak bildirildi. Sonuç olarak bir milletvekilinin parti disiplini ve grup kararlarına uyması lazım. Ben de TV’lere çıkarken ulaşarak, sözlü olarak bilgi vererek çıktım. Burada sevindirici olan konuşma içeriğinden değil sadece izinsiz katılma nedeniyle disiplin süreci başlatılması” dedi.

‘CHP İLE BAĞLARIM KURULUŞ DÖNEMİNE DAYANIR’

“Benim CHP ile tarihi bağlarım Meclis’in ilk kuruluş dönemlerine dayanır” diyen Gürsel Erol, “Çünkü ailemizin büyük dedesi Dersimli milletvekilidir. CHP’nin ilk milletvekillerindendir. Biz ulusal değerler üzerinden siyaset yapan, Cumhuriyet değerleri üzerinden siyaset yapan bir aileyiz. Biz Atatürk’ün CHP’sinin üyeleriyiz. Bu gelenek ve kültüre sahip çıkmayı da kendimize siyasi, ahlaki sorumluluk olarak, yol göstermiş dedemizin peşinden siyaset yapan birisiyim” diye konuştu.

Üzgün olduğunu aktaran Erol, “95 yıllık CHP’nin tarihine 34 yıl canlı şahitlik yapmış birisiyim. İlk kaydım 1984. 34 yılda 25 yaşında CHP’nin en genç il başkanlığını yaptım. 22 yaşında kurucu gençlik kolları genel başkanlığı yaptım. Parti kültüründen, partinin ahlaki değerlerinden gelen birisiyim. Parti ile üyelik bağlarımızı kesmeye çalışabilirler. Ama CHP’li onurunu kimliğini asla bizden alamazlar” ifadelerini kullandı.

‘PARTİ ORGANLARININ VERECEĞİ HER KARARA SAYGILIYIM’

Verilecek her karara saygı duyduğunu dile getiren Erol şöyle devam etti: 34 yıl içinde 8 genel başkanla çalıştım. Bu süreyi onur şeref olarak gördüm. Bugün Grup Disiplin Kurulu toplanarak basından aldığımız haber doğrultusunda mail ortamında gerekçeleri geldi. Milletvekili olarak ülkedeki sorunlara bakış açımızı parti politikalarını anlatmak adına içerikle ilgili sorun olmaması sadece izin almamak nedeniyle ihraç talebiyle disiplin sevki üzüntüyle karşılıyorum. Hakka hukuka adalete inanan bir milletvekiliyim. Sanıyorum arkadaşlar da hak hukuk adalet noktasında değerlendirip karar vereceklerdir. Partimin yetkili organlarının vereceği her karara saygılıyım. Hiçbir şartta alınan kararda CHP kimliğinin onurdan vazgeçmeyip siyasi mücadelemize CHP içinde devam edeceğimizi, CHP’li olmanın onurunu her fırsatta yaşadığımızı belirtmek isterim. (Artıgerçek)
Üye OlÜye Girişi