CHP'li kadın vekilden beyin göçünün engellenmesi için komisyon önerisi

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, gençler arasında artan yüksek işsizlik oranları ve siyasi baskılar sonucunda yurt dışına göç edenlerin sayısının yüzde 97 arttığını söyledi.

10.01.2020
Yazı Boyutu:  

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Suzan Şahin, artan beyin göçünün engellenmesi ve genç iş gücünün ülke ekonomisine kazandırılması için gerekli önlemlerin alınması amacıyla araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Şahin, yurt dışına göç edenlerin sayısı her geçen gün daha arttığını belirterek, özellikle istihdam yaratmayan büyüme, gençler arasında artan yüksek işsizlik oranları ve siyasi baskılar sonucunda göç edenlerin sayısının 2016’da  69 bin 326 iken yüzde 97 artarak 2018 yılında 136 bin 740’a çıktığını söyledi.

CHP’li Şahin yaptığı yazılı açıklamada komisyonunun gerekliliğini şöyle özetledi: ‘‘Tüm bu olumsuz gelişmelerin bir sonucu olarak gençlerin büyük bir çoğunluğu lisans eğitimi için yurt dışına gitmektedir. YÖK verilerine göre Türkiye’den 50 bin gencimiz yurt dışında okumaktadır. Genç işsizlik oranlarının yüzde 27’ye kadar yükselmesi sonucunda Cumhuriyet tarihimiz boyunca ilk defa göç oranları lise seviyesine kadar inmiştir.

"İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Alman Lisesi gibi asırlık okullardan mezun olan öğrenciler ‘işsizlik korkusu’ ve üniversitelerin niteliksizleşmesi nedeniyle yurtdışına gitmeyi tercih etmektedir. Buna göre 2019 yılında Alman Lisesi'nden mezunlarının yüzde 94'ü, İstanbul Erkek Lisesi mezunlarının yüzde 52.6’sı, Galatasaray Lisesi’nden mezun olanların ise yüzde 32.6’sı lisans eğitimi için yurt dışına gitmektedir. Yurt dışına giden her 100 kişiden 78’i ise geri dönmemektedir. Gençlerimizin ülkeden kaçarcasına yurtdışında iş araması ve bilgi, birikimini başka ülke ekonomilerine sunmaları Türkiye’nin geleceği açısından trajik bir durumdur. Bu bir bekaa sorunudur.’’ 


Üye OlÜye Girişi