CHP'li kadınlar bedenleriyle alana 'HAYIR' yazdı

 

Selvi Kılıçdaroğlu ve Selin Sayek Böke'nin de katıldığı İzmir'deki 8 Mart etkinliğinde kadınlar Cumhuriyet Alanı'nda HAYIR motifi oluşturdu

07.03.2017
Yazı Boyutu:  
Konak Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 'kadınlarla buluşma' etkinliği düzenledi. 

Alsancak Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdoaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu da destek verdi.Selvi Kılıçdaroğlu ve Türkegül Kocaoğlu'na 'hayır' yazılı önlükleri, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş giydirdi. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törende CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse konuştu. Köse,şunları söyledi:
"Kadınların 'hayır' baskısı yükselecek. 16 Nisan'da 'hayır'da güçlerini birleştirecek. Bu günü kadına şiddetin, eşitsizliğin gölgesinde bir kez daha anıyoruz. Geçmiş dönemlerde 8 Mart'ları coşkuyla kutladık ama bu sene bu coşkuyu yaşayamıyoruz. Bizler, ülkemiz, Cumhuriyetimiz tehlikeli dönemde ve yol ayrımında. Hepimiz için insanlık için en güzel rejim olan Cumhuriyete sahipken, Anayasa değişikliği adı altında baskı hiç sıkılmadan bizlere dayatılmak isteniyor. Anayasa değişikliği adı altında hükümdar yetkileriyle adı Cumhurbaşkanı olarak tek kişi yaratılmak isteniyor. Buna rıza mı göstereceğiz. Anayasalar toplumsal uzlaşma metnidir."

BÖKE: KOCAMAN HAYIRLA BAŞLAYALIM

"Kocaman hayırla başlayalım"  diyen CHP Genel Başkanı Yardımcısı Selin Sayek Böke, sorunun bir siyasi partinin geleceği değil,  memleketin geleceği olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Kadına 'Evinden çıkma', 'çocuk yap', '3 değil 5 çocuk yap' diye baskı altında tutan bu düzene itirazımız var. Bu sandık şiddeti, ekonomide yok sayan bu düzene itirazın sandığı. Bu siyasi partinin seçimine dair soru değil. 80 milyona dair birlikte yaşama sorunu, kadının yok sayan bu düzenle, yeniden kadının adını yazıp yazmayacağımız sorusu. Siyaseti değiştirme gücünü kadınlara verip bambaşka Türkiye yazıp yazmayacağımız sorusu. İzmirli kadınlar, Cumhuriyet'i ağaya kaldırmış olan, cepheye mermi taşımış olan o mücadeleyi inşa etmiş olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından hakları verilen biz Cumhuriyet kadınları, hep birlikte ayağa kalkıp haykıracağız. Bizi ayrıştıranlara, savaşı şiddeti hayatımızın merkezine yerleştirenler. Biz beraber bir yol yürüyeceğiz. Ayağa kalkmış cumhuriyet kadınları kadın erkek eşittir. Bu özgürlük mücadelesinde biz ortağız diyecek. Biz bu yolu 80 milyon birlikte yürüyeceğiz. Bu birliği önce sağlaması gereken biz kadınlarız. Çünkü bu düzen en çok bize yok sayıyor. Biz birlikte yürüyeceğiz. Haydi İzmirli kadınlar kalktık ayağa yürüyelim. Demokratik Türkiye'yi yeniden yarat."

Konuşmalardan sonra CHP'li kadınlar, 'işsizliğe', 'eşitsizliğe', 'baskılara', 'tacize', 'şiddete', 'ayrımcılığa', 'sömürüye' yazılı pankartlar taşıdı, bedenleriyle de yan yana durarak, 'hayır' yazısı yazdı.

Selvi Kılıçdaroğlu ve Selin Sayek Böke'de kadınlarla alanda bulundu ve 'hayır' yazısının içinde yer aldı. Selvi Kılıçdaroğlu, üzerinde 'eşitsizliğe' yazılı pankartı taşıdı.


Üye OlÜye Girişi