CHP'li kadınlardan müftülüklere nikah isyanı

 

İzmir'de, CHP üyesi kadınlar müftülere nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını protesto etti.

09.08.2017
Yazı Boyutu:  

Tarihi Kemeraltı çarşısı girişinde açıklama yapanCHP'li kadınlar, laikliğin altını çizdi, kadınlar için laik yaşamın bir kazanım olduğunu ve bunun kaybedilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

CHP’nin İzmir’deki kadın üyeleri Konak ilçesinde yaptıkları basın açıklamasında, müftülere nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısına tepki gösterdi. Protesto sırasında, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu 'Ezeli ve ebedi başkomutanımız' yazılı dev afiş açan kadınlar, 'Nikah yetkisinin müftülere verilmesine hayır', 'Çocuk gelinlere hayır' dövizleri de taşıdı.

Açıklama yapan CHP Konak Kadın Kolları Başkanı Nurten Serhadbeyi, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926'da Medeni Kanun'la kadınlara verdiği haklardan rahatsız mı oldunuz?" diye sorduktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitimden adalete, ekonomiden tarıma, yoksulluktan yolsuzluğa, kutuplaşmadan dış politikaya, işsizlikten teröre, her gün anaların ağladığı, çocukların tacize uğradığı, kadına şiddetin artarak devam ettiği, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar nikahı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı" diye konuştu.

AMAÇ LAİK DEVLETİ ORTADAN KALDIRMAK MIDIR?

Türkiye'de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığını ileri süren Başkan Nurten Serhadbeyi, şöyle dedi: "Kızınızın 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin verecek misiniz? Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Hukuk devleti olmakla kadınlar evlenirken medeni kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Dini nikah yapılmasının önünde hiçbir engel yokken evlilik akdinin müftülerce yapılmasının amacı nedir? Amaç kadını ikinci sınıf vatandaşlığa itmek midir, laikliğe son vermek midir, yoksa amaçladıkları yeni devletin adımlarını atmak mıdır?  Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği haklar sayesinde buraya gelmiş kadınlarız. Atamızın bize verdiği bu haklardan asla vazgeçmeyeceğimizi bu konuda mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz." Açıklamasının ardından iktidara seslenen CHP'li kadınlar, tasarının geri çekilmesini istedi.

 
Üye OlÜye Girişi