CHP'li Salıcı: Sandık güvenliği için 31 bin 186 avukat görev  alacak

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, YSK’nın, 31 Mart’taki seçmen listesi ile 23 Haziran’daki listenin aynı olacağını açıklamasının ardından sandık güvenliğiyle ilgili seçim günü atacakları adım konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.”

16.05.2019
Yazı Boyutu:  
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Tele1  televizyonunda Soru-Cevap programında Ayşegül Doğan’a yaptığı açıklamada, İstanbul Büyşükşehir belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili listelerin açıklandığını ve 31 Mart’taki seçmen listesi ile 23 Haziran’daki listenin aynı olacağını söyledi.

Salıcı, “YSK, 31 Mart’ta yapılan seçim tekrarlanacağı için YSK bunla ilgili bir karar aldı, dedi ki; 31 Mart’ta geçerli olan seçmen listesi aynen geçerli olacak. YSK listeyi de yayınladı. Biz de baktık, 31 Mart’taki ile aynı.

“31 Mart’taki yeni bir seçim değil bir yenileme seçimi, dolayısıyla 31 Mart’taki seçmen listesi ile 23 Haziran’daki liste aynı olacak. Dolayısıyla 31 Mart’ta oy kullanan herkes 23 Haziran’da da kullanabilecek.”

Salıcı ayrıca sandık güvenliği konusunda da açıklamalarda bulundu, her sandıkta bir avukat olacağını söyledi.

“31 bin 186 sandık var. Her sandıkta bir avukat olması hedefimiz var. Barolar da bize destek olmak istiyor. Avukatların olması oradaki arkadaşlarımıza daha da güven verecek.

“Peki, 31 bin 186 avukatı seçime getirmek, onların kendi vicdani kanaatleriyle oraya gelmeleri ne demek? Bu anormal bir rakam ve şu demek: Türkiye’deki seçim sistemine olan güvenin yerlerde sürüklendiğini gösteriyor.”

Üye OlÜye Girişi