CHP'li vekil uyuşturucuyla köpek katlini Meclis'e taşıdı

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de öldürülen köpekler için suç duyurusunda bulundu.

31.01.2019
Yazı Boyutu:  
 CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Acıpayam ilçesinde, geçtiğimiz hafta uyuşturucu iğneyle vurulduğu tespit edilen, 6’sı ölümle sonuçlanan 11 köpeğe işkencenin sorumlularının bulunması için Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Karaca, köpeklere yönelik saldırıda kullanılan iğnenin özel izin ile alınabilen uyuşturucu iğne olduğuna dikkat çekti.

HAYVANA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN GEÇ KALINMAMALI’

Konuyla ilgili yazılı açıklama yayınlayan Karaca, 4 Ekim’de TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle “hayvan hakları yasası” çıkarılmasını, somut adımlar atılmasını, caydırıcı yaptırımlar uygulanmasını, hayvanların eşya-mal olarak değil “canlı” olarak tanımlanmasını, sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının ortadan kalkmasını, hayvana şiddetin “kabahat” olarak değil “suç” olarak tanımlanmasını önerdiklerini hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvanları koruma ile ilgili bir yasa taslağının hazırlandığını duyduklarını ancak konunun taraflarından görüş alınmaksızın, kamuoyundan gizlenerek, kapalı kapılar ardında hazırlanan taslağın hayvan hakları açısından yeterli olmayacağını öngördüklerini söyleyen Biçer Karaca, şu hatırlatmalarda bulundu:

“Biz hayvana şiddete yaptırımın asgari 2 yıldan başlamasını öneriyoruz ancak edinebildiğimiz bilgilere göre onlar 4 ay yeterli diyor. Biz her türlü hayvan satışı yasaklansın diyoruz, onlar hayvanlar petshopta bulunmasın ama katalogları olsun yani hayvanlar eşya gibi alınıp satılmaya devam etsin, yeter ki ortalıkta görünmesin diyorlar. Oldu bittiyle getirecekleri hayvanlarla ilgili yasada, en temel haklar yer almalı, geçiştirmelik ve göstermelik hiçbir hazırlığın hayvanları şiddetten, eziyetten, işkenceden ve ölümden korumayacağı çok açık. Hayvana şiddetin önüne geçilmesi için daha fazla geç kalınmamalı.”

HAYATTA KALANLAR İSE SUSUZ BIRAKILMIŞTI

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde geçtiğimiz haftalarda Sırçalık Mahallesi yakınlarında sırtlarında uyuşturucu olduğu tahmin edilen iğneler bulunan onlarca yavru köpek bulunmuştu. Çok sayıda köpeğin katledildiği belirlenirken sağ kalıp ölüme terk edenlerin yardımına ise hayvanseverler koşmuştu.

Dağlık arazilerin bulunduğu bölgede yavru köpeklerin bulunduğunu fark eden vatandaşlar, köpeklerin bazılarının öldüğünü, ölenlerin sırtlarında iğnelerin bulunduğunu, hayatta kalanların ise aç susuz kaldığını fark etti. Durumu sosyal medyada paylaşan vatandaşlar, hayatta kalan ve bazılarının sırtlarında iğne bulunan köpekler için yardım i istemişti.Üye OlÜye Girişi