CHP'li vekilden 13 şehidin verildiği Gara ile ilgili Hükümet'e isyan: Yıllardır neredeydiniz?

 

Terör örgütü PKK'nin Gara'da 13 yurttaşımızı şehit etmesinin ardından CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 2016 yılından beri esir tutulan asker ve polislerle ilgili olarak "Yıllardır ailelerle birlikte bağırıyoruz. Neredeydiniz? Niçin hiçbirşey yapmadınız" diyerek hükümeti topa tuttu.

14.02.2021
Yazı Boyutu:  
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kartal-2 Harekatı’yla ilgili yaptığı açıklamada Gara’da bir mağarada 13 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının naaşına ulaşıldığını bildirdi. Akar, “Vurularak şehit edilmişler” dedi. Yaşamını yitiren yurttaşların PKK tarafından daha önce kaçırılan güvenlik gücü mensupları olduğu düşünülüyor.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre askeri harekatta yüzbaşılar Burak Coşkun ve Ertuğ Güler ile Astsubay Harun Turhan vefat etti.


SİYASİLERDEN AÇIKLAMALAR

13 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yaşamını yitirdiğine dair açıklama ardından siyasilerden başsağlığı mesajları geldi.

En sert  mesajı ise, şehit aileleri adına CHP İzmir Milletvekili  Murat Bakan verdi.

Terör örgütü PKK'nin Gara'da 13 yurttaşımızı şehit etmesinin ardından CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 2016 yılından beri esir tutulan asker ve polislerle ilgili biri 4 gün önce olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 6 soru önergesi verdiğini, basın toplantısı düzenlediğini belirterek "Boş naraları bir kenara bırakın. Yıllardır niçin hiçbir şey yapmadınız bunun hesabını verin! Yıllardır ailelerle birlikte bağırıyoruz. Neredeydiniz?" dedi.

Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan CHP'li vekil Murat Bakan, PKK tarafından şehit edilen esir asker ve polislerin durumuna ilişkin 2016 yılından beri TBMM çatısı altında yürüttüğü mücadeleyi anlattı.

Biri 4 gün önce olmak üzere TBMM'ye 6 soru önergesi verdiğini ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile birlikte de bir basın toplantısı düzenlediğini aktaran Murat Bakan, belgeleri paylaştı.CHP'li Murat Bakan şu ifadeleri kullandı:

"Aralık 2016... Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'a sordum: Teröristlerce kaçırılan asker ve polislerimizin terör örgütlerinin elinden kurtarılması için ne yapıyorsunuz? Yanıt verilmedi...


Temmuz 2017... Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'a bir daha sordum: Teröristlerce kaçırılan asker ve polislerimizin terör örgütlerinin elinden kurtarılması için ne yapıyorsunuz? Yanıt verilmedi...Eylül 2017... Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'ye sordum: Kaçırılan asker ve polislerimizin terör örgütlerinin elinden kurtarılması için ne yapıyorsunuz? Ailelerin yardım çağrılarına neden sessizsiniz? Yanıt verilmedi...Ekim 2017... Kaçırılan asker ve polislerimizin aileleri TBMM'ye geldi. Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba ile birlikte basın toplantısı yaptık. Ailelerin sesini hep birlikte yükselttik. Görmediler, duymadılar...Şubat 2018... Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'a bir kez daha sordum: Teröristlerce kaçırılan asker ve polislerimizin terör örgütlerinin elinden kurtarılması için ne yapıyorsunuz? Yanıt verilmedi...Ekim 2018... Bu kez Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a sordum: Aradan bunca ay geçmesine rağmen kaçırılan asker ve polislerin aileleriyle kavuşamamasının sebebi nedir? Sonunda biri yanıt verdi!


Hulusi Akar, Haziran 2019'da verdiği yanıtta: “Terör örgütleriyle mücadeleye yönelik keşif, gözetleme ve operasyonel faaliyetler azim ve kararlılıkla devam etmektedir” dedi.Ve daha bu hafta başında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiğim yazılı soru önergesinde sordum: Aradan yıllar geçmesine rağmen kaçırılan asker ve polisler neden kurtulamamış, neden aileleriyle kavuşamamışlardır?"YILLARDIR BAĞIRIYORUZ, NEREDEYDİNİZ!

Bugün ise acı haberin alındığını aktaran CHP'li Bakan, şöyle devam etti:

"Bugün... Terör örgütü PKK, yıllardır alıkoyduğu asker ve polislerimizi Irak'ın kuzeyindeki Gara'da, bir mağarada, öldürdü! Boş naraları bir kenara bırakın da yıllardır niçin hiçbir şey yapmadınız bunun hesabını verin! Yıllardır ailelerle birlikte bağırıyoruz. Neredeydiniz?!

Bu çocukların ailelerinin hepsini tanıyorum. Sağ salim yurtlarına, evlerine dönsünler, ailelerine kavuşsunlar diye yıllardır mücadele ediyorum. Semih Özbey'in babasıyla defalarca görüştük... Böyle sonuçlanmamalıydı. İçim yanıyor, yüreğim kan ağlıyor."


Üye OlÜye Girişi