CHP'li vekillerden 'Adalet'siz dinlemeye suç duyurusu

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne katılanların telefonlarına Almanya’da üretilen bir casus yazılım bulaştırılarak, telefonlarının dinlendiği iddiası üzerine milletvekilleri Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

18.05.2018
Yazı Boyutu:  
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile birlikte Ankara Adliyesi'nde basın açıklaması yapan Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba hükümeti göreve çağırarak, "Dünyanın en barışçıl, en uzun ve en etkili olan Adalet Yürüyüşü'nde milyonlarca insanın hala demokrasi ve adalet istediğini bütün dünya gördü. Türkiye'nin birden büyük olduğunu gördü. Maalesef yürüyüşün başından sonuna kadar izlendiğini, dinlendiğini görüyoruz. Dünyanın en demokratik eyleminin dinlenmesi kepazeliktir. Hükümet eğer bu işte suç ortağı değilse veya dinletmiyorsa bu suç duyurusunu CHP'den önce hükümetin yapması gerekirdi" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, beraberinde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve bir grup milletvekili ile birlikte Ankara Adliyesi'ne geldi. 

Burada CHP adına İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, şunlar kaydedildi:

"Son günlerde basın yayın organlarında yer alan bilgilere ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bir çok milletvekili tarafından dile getirildiğine göre; bir yazılım şirketinin yalnızca istihbarat örgütleri tarafından satın alınabilen bir yazılımı yoluyla, 'www.adaletiçinyuru.com' adlı bir internet sitesi üzerinden 'Adalet Yürüyüşü' katılımcılarının dinlendiği ortaya çıkmıştır. Kimler tarafından kurulduğu bilinmeyen www.adaletiçinyuru.com adlı internet sitesine mobil cihazlarla giren tüm kullanıcıların telefonlarına yüklenen casus yazılım sayesinde tüm iletişimleri kayıt altına aldığı anlaşılmaktadır. Bu durum anayasal güvence altında bulunan özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğinin açık kanıtıdır."

'BİZİ KİM DİNLEDİ?'

Adliye çıkışı açıklama yapan Özgür Özel ise "Bizi 'Adalet Yürüyüşü'nde kim dinledi? Bu casus yazılım sadece istihbarat örgütlerine satılıyorsa bunu hangi istihbarat örgütü satın aldı, ne şekilde kullandı. Bugün basın savcılığına yaptığımız bu başvuru ile bu meselenin Türkiye'deki bütün bağlantılarının ortaya çıkartılmasını istiyoruz. Bunu yapmazlarsa bunun üstünü örterlerse zaten 'Adalet Yürüyüşü'nü ilk günden itibaren itibarsızlaştırmaya, ona saldırmaya ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu büyük yürüyüşünü sürekli onursuz ve haksız ithamlarla hiçleştirmeye çalışanlar kendi yüzlerindeki şüpheyi dağıtamazlar. Biz yargının bu konuda üstüne düşeni yapmasını ve ne varsa ortaya çıkmasını istiyoruz. Bizi dinlediler, buradaki bütün milletvekillerini dinlediler, çok sayıda adalet yürüyüşçüsünü tek tek dinlediler. Sayın Genel Başkanımızdan partinin tüm MYK üyelerine kadar, grup başkanvekillerinin tamamını dinlediler ve Adalet Yürüyüşü ile ilgili bir tek ama bir tek olumsuz bir şey bulup da servis edemediler" dedi.

Özel, 26 gün boyunca yürüdüklerini hatırlatarak, "Sözümüzü dinlemeyenler telefonlarımızı dinlemiş. Telefonumuzu değil, sözümüzü dinleyin. Biz adalet istiyoruz" diye konuştu.

CHP'li grup yapılan açıklamasının ardından, "Hak hukuk adalet" sloganı atarak adliyeden ayrıldı.

KILIÇDAROĞLU'DA ERDOĞAN'DAN DİNLEYENLERİN AÇIKLANMASINI İSTEMİŞTİ

Kılıçdaroğlu da, gündeme gelen olay hakkında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, ‘Sayın Erdoğan, ortağı değilsen bizi dinleyenleri ortaya çıkarmalısın’ çağrısında bulunmuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) marifetiyle böyle bir yazılımın satın alındığı ve dinleme için kullanıldığı gibi bir ifade kullanıyorlar. Bakanlık ve kurum olarak bizim satın aldığımız veya gayriresmi alıp da kullandığımız hiçbir yazılım, casus yazılım da dahil söz konusu olamaz" açıklamasında bulunmuştu.

Üye OlÜye Girişi