CHP'nin 'OHAL değil demokrasi' eylemi 81 ilde yapılıyor

 

İstanbul'da oturma eylemi öncesi Taksim polis ablukasına alındı. Binlerce kişi İstiklal Caddesinde oturma eylemini gerçekleştirdi

16.04.2018
Yazı Boyutu:  


CHP'nin 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' sloganı ile Türkiye genelinde yapacağı oturma eylemleri öncesi Taksim Meydanı’na bariyerler konuldu. İstiklal Caddesi girişi ve Gezi Parkı'na da çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı.CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve partililer saat 11.30 sıralarında Taksim'de geldi.  Polis, gruba Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapılmasına  izin verilmeyeceğini söyledi. CHP'liler Taksim Meydanı çevresinde sloganlar atarak bir süre bekledi.Polis, gruba Taksim Meydanında basın açıklaması yapılmasına  izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine kalabalık İstiklal Caddesindeki kitle Fransız Konsolosluğu önünde birleşti.


CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu "İstanbul'un kent meydanı Taksim'dir. Biz de Taksim'de bu açıklamamızı yaparken sessiz bir şekilde hatta bulunduğumuz yerlerde oturarak OHAL değil demokrasi istiyoruz sesimizi tüm gürlüğümüzle duyuralım diyorum ve hepinizi bulunduğunuz yerlerde oturmaya davet ediyorum" diye konuştu.


Burada oturmaya başlayan kitle, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Direne direne kazanacağız" "Her yer Taksim, her yer direniş" 'Hak, hukuk, adalet', 'Faşizm'e karşı omuz omuza', 'Zorbalık bitecek demokrasi gelecek' sloganları atıyor.


CHP'nin 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' eylemi... Ankara Güvenpark'ta gerçekleşti . Binlerce kişi  'OHAL değil demokrasi istiyoruz' pankatları taşıyarak   bir saat süreyle oturma eyleminde bulundu.Ankara Güvenpark’ta ise eylem planlandığı gibi sürdü. Mühürsüz referamdumu kabul etmeyen milliyetçiler, vatanseverler, Mustafa Kemal’in askerleri diye selamladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası konuşmalar yapıldı. Konuşmalar, sık sık hak, hukuk, adalet sloganları ile kesildi. Eyleme katılanların elinde sadece Türk bayrakları olması dikkat çekti. Eyleme, Emek Partisi(EMEP) ve Halkevleri de katıldı.Öteyandan İzmir Konak  meydanı, Adana Atatürk Parkı, Çanakkale Cumhuriyet Meydanı, Diyarbakır Dağkapı Meydanı, Erzurum Yakutiye Kent Meydanı, Gaziantep Yeşilsu Meydanı, Hakkari Cumhuriyet Meydanı, İzmir Konak Meydanı, Malatya Soykan Parkı, Samsun Cumhuriyet Meydanı, Trabzon Atatürk Meydanı ve Zonguldak Madenci Anıtı'nda  saat 12.00'den itibaren bir saat süreyle oturma eylemini sürdürdüler.  

 CHP'nin oturma eylemine, yer yer  ÖDP, İYİ Parti, HDP'den, KESK , Disk, TTB ve TMMOB 'den destek geldiği görüldü. 


Üye OlÜye Girişi