CHP'nin türbanlı PM üyesinden 'vitrin mankeni' diyen Erdoğan'a yanıt

 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'vitrin mankeni' benzetmesi yaptığı CHP PM üyesi avukat Sevgi Kılıç'tan cumhurbaşkanına yanıt geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da "Çok yakında meydanlarda yuhalattığı ve aşağıladığı bütün kadınlar kendisine güle güle diyecek" dedi.

1.01.2021
Yazı Boyutu:  
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'li Fikri Sağlar'ın "Türban" açıklamalarına yanıt verdiği konuşmasında CHP'ye sert eleştirilerde bulundu. 

Erdoğan, "Oy almak için bazı yerlerde görüyorsunuz işte başörtülü birkaç kişiyi yanlarında adeta böyle vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi artık aldatmıyor, geçti o işler" dedi.

CHP'NİN TÜRBANLI PM ÜYESİNDEN ERDOĞAN'A YANIT

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar'ın açıklamalarının ardından konuşmuş, Sağlar'ın sözlerini eleştirmişti. Açıklama esnasında Kılıçdaroğlu'nun yanında bulunanlardan biri başörtülü CHP PM üyesi avukat Sevgi Kılıç'tı.

Erdoğan'ın kendisini hedef aldığını belirten Sevgi Kılıç bugün sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Kılıç şunları kaydetti:"Sayın Ak Parti Genel Başkanının bana vitrin mankeni demek suretiyle biz kadınlara yapmış olduğu hakareti şiddetle kınıyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarından gelen bir  Parti Meclisi Üyesi olarak bir kez daha söylüyorum;

İlk seçimde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında inanç, etnik köken, kılık kıyafet veya başka hiçbir ayrım olmadan kadınlar toplumun her alanında eşit haklara sahip olacak ve toplumsal barış sağlanacak. Sözümüz söz!"

KAFTANCIOĞLU DA AÇIKLAMA YAPTI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da tartışmalara dahil olarak Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Kaftancıoğlu, "Sembolik diyerek kendi partisindeki kadınları aşağılayan Erdoğan vitrin mankeni diyerek başta PM üyemiz Sevgi Kılıç ve il yöneticimiz K. Celayir olmak üzere tüm kadınları aşağılamıştır Çok yakında meydanlarda yuhalattığı ve aşağıladığı bütün kadınlar kendisine güle güle diyecek" dedi.

Kaftancıoğlu ayrıca, "Emperyal güçlerin vitrin mankeni olanlar öğrenecek, kadınlar konu mankeni değil öznedir hem de hakikatli bir özne!

Tek adama karşı çok kadın..." ifadelerini de kullandı.AYLİN NAZLIAKA'DAN TEPKİ

CHP Parti Meclisi Üyesi ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da Erdoğan'ın 'vitrin mankeni' söylemine tepki gösterdi. Nazlıaka, "Kendi partisinden olunca 'başörtülü bacım', başka partiden olunca vitrin mankeni öyle mi?" diyerek tepki gösterdi. 

Nazlıaka şu ifadeleri kullandı:

“'Sembolik de olsa bayan milletvekillerinden iki tanesini şöyle alalım' diyen AKP Genel Bşk için kadın siyasetçiler sadece 'vitrin mankeni' Yıllarca kullandığı mağduriyet malzemesi elinden alınınca, başörtülü bir kadın karşı mahalleden olunca öfkelenmesi bu yüzden. Kınıyoruz! Hak savunuculuğu bütüncül bir şeydir. Kendi partisinden olunca 'başörtülü bacım', başka partiden olunca #VitrinMankeni ; öyle mi? Biz kadınlar ayrıştırılmaya izin vermeyeceğiz! Haklarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız! Ve ilk seçimlerde bizi sembol olarak görenleri göndereceğiz!”


FİKRİ SAĞLAR NE DEMİŞTİ

CHP’li eski bakan ve milletvekili Sağlar, katıldığı programda “Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir arada fark var. Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” ifadelerini kullanmıştı. (CUMHURİYET)


Üye OlÜye Girişi