Çiftlik Bank'a yatırılan paranın miktarı belli oldu

 

Adalet Bakanı Gül'ün süreç başlattığı Çiftlik Bank dolandırıcılığıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

25.03.2018
Yazı Boyutu:  
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çiftlik Bank dolandırıcılığına ilişkin başlatılan soruşturmaların tek elden yürütülebilmesi amacıyla konuyla ilgili soruşturma yürüten diğer başsavcılıklara yazı gönderildiği ortaya çıktı. Yazıda, Çiftlik Bank tarafından 31 Temmuz 2016 tarihinden bu yana, toplam 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığının tespit edildiği belirtildi.

Yazıda belirtilen mevcut verilere göre, şüphelilerce kurulan internet sitesinde sisteme 132 bin 222 ayrı katılımcı yatırım yaptı. Ayrıca sistemde yatırım yapmayan 388 bin 99 kişinin daha mevcut olduğu aktarıldı.

Katılımcılara 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı dile getirilen yazıda, sistemdeki mal varlığı değerinin 58 milyon 126 bin 75 lira olduğu, şirketlere sermaye olarak toplam 128 milyon 490 bin 850 lira aktarıldığı, şirketlerin 2017 yılı itibarıyla toplam 22 milyon 541 bin 596 lira zarar ettiği aktarıldı.

ADALET BAKANI GÜL'ÜN AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çiftlik Bank olayıyla ilgili iade ve kırmızı bülten süreçlerinin başlatıldığını açıkladı.

Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.
Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın'ın Uruguay'a kaçtığı iddia edilmişti.

ÇİFTLİK BANK OLAYI NEDİR?

Çiftlik Bank isimli sanal oyun, saadet zinciri kavramını yeniden Türkiye’nin gündemine taşıdı.

Yüksek kar ortaklığı vaadiyle çiftçilerden hayvan satın alan Çiftlik Bank’a kısa süre içinde on binlerce kişi üye oldu.

27 yaşındaki Mehmet Aydın tarafından kurulan şirket, vatandaşlar arasında kulaktan kulağa yayıldı.

Ancak üyelerin yüksek para kazanma hayali çok geçmeden suya düştü. Zira Çiftlik Bank, bir süre sonra üyelerine ödeme yapmamaya başladı. Dolandırıldıklarını anlayan çok sayıda kişi, yetkililerden yardım istedi.Üye OlÜye Girişi