Çığ altındaki minibüste 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

 

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde üzerine çığ düşen minibüse ulaşıldı. Minibüsten çıkarılan 5 kişi hasteneye sevk edildi.

4.02.2020
Yazı Boyutu:  
Van-Bahçesaray karayolunun 3 bin rakımlı Karabet geçidi yakınlarında çığ düşmesi sonucu kar kürüme çalışması yapan iş makinesi ile minibüs kar altında kaldı.

İş makinesi operatörü Bahattin Karagülle  kendi imkanlarıyla kurtuldu. Van Valisi minibüstekiler için saatlerdir süren arama çalışmalarında minibüse ulaşıldığı ve 5 kişinin sağ olarak kurtarıldığı bilgisini paylaştı.

Vali Mehmet Emin Bilmez şunları söyledi:

"Kurtama ekiplerimiz 5 vatandaşımızı kurtardı. Sağlık ekiplerimiz vatandaşlarımızı hastaneye sevk etti. Diğer kişilerle ilgili çalışmalar sürüyor. Minibüste 10 ila 15 kişi olabileceğini düşünüyoruz. Kesin bir sayı şu an için veremiyoruz. Kurtarılan vatandaşlardan minibüsteki kişi sayısıyla ilgili çelişkili ifadeler geliyor."

Yol açma çalışması sırasında çığ düştü

Saat 17.00 sıralarında Karabet geçidinde iş makinesi operatörü Bahattin Karagülle, karayolunda yol açma çalışmaları için küreme yaparken, çığ düştü. İş makinesi kısmen kar altında kalırken, arkasında bulunan minibüs ise yamaçtan kopan tonlarca kar kütlesi ile birlikte yaklaşık 40 metre yükseklikten devrilerek karın altında kayboldu.

Çığ felaketinden kısmen kar altında kalan iş makinesinden kendi imkanları ile kurtulan operatörü Bahattin Karagülle hemen yetkililere haber verdi.

Karagülle ihbarında kendisinin kurtulduğunu ancak arkasında bulunan yolcu dolu minibüsün ise çığ ile birlikte sürüklenerek kar yığınları altında kaldığını söyledi.

İhbar üzerine bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, Karayolları ve jandarma ekipleri sevk edildi. Olaydan haberdar olan çevredeki köylüler de olay yerine gitti.

Bölgede arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. (Sputnik)

Üye OlÜye Girişi