Çiğli Belediye Başkanı Bulut öldü

 

Uzun süredir kanser tedavisi gören İzmir Çiğli İlçesi nin CHP li Belediye Başkanı Ensari Bulut yarın Çiğli de törenle toprağa veriliyor

14.11.2009
Yazı Boyutu:  

Bir haftadır İstanbul’da tedavi altında tutulan Çiğli Belediye Başkanı 14_YY_cigli_BLD_baskani_ensari_bulut.jpgEnsari Bulut, durumunun kritikleşmesi üzerine yoğun bakıma alındığı  Florence Nightingale Hastanesi’nde gece vefat  etti.

Bir haftadır İstanbul’da tedavi altında tutulan Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut’un, durumunun kritikleştiği ve Florence Nightingale Hastanesi’nde yoğun bakıma alındığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta kontrol için İstanbul’daki doktoruna giden ve bir haftadır burada bulunan Başkan Bulut’un dün gece fenalaşarak Florence Nightingale Şişli Hastanesi’nde yoğun bakıma alındığı öğrenildi. Bulut’un yerine vekalet eden Belediye Başkan Yardımcısı Metin Solak, Başkan Bulut’un yoğun bakımda tutulduğunu doğrulayarak, durumunun doktorlar tarafından "kritik" olarak değerlendirildiğini söyledi.
 
CHP’LİLER İSTANBUL A YOLA ÇIKTI
Başkan Bulut’un sağlık durumunun ağırlaşması üzerine  CHP’liler ve Belediye Meclis üyeleri otobüs ve uçakla İstanbul’a hareket etti.
 
Tıbbi tedavinin yanı sıra doktorların tavsiyesine de harfi harfine uyan, hatta bu nedenle cep telefonu bile kullanmayan Başkan Bulut, hastalığına karşı direncini de iyileşme umudunu da kaybetmediğini sık sık tekrarlıyordu.

Çiğli Belediyesi Başkanı Vekili Metin Solak ile CHP Çiğli İlçe Başkanı İsmail Arıcı nın da aralarında bulunuduğu grup, Başkan Bulut un yoğun bakım ünitesine girmesi üzerine İstanbul a gitme kararı aldıklarını söyledi.

Bulut la geçtiğimiz Pazartesi günü telefonla görüştüğünü söyleyen Başkan Vekili Metin Solak, "Bu görüşmeyi telekonferans yöntemiyle yaptık. Herkesin halini hatırını sormuştu. Sesi de iyi geliyordu. Ancak bugün (cumartesi) doktorları durumunun kritik olduğunu söyledi" dedi.

Dün öğlen saatlerinde CHP li Çiğli Belediye Meclis üyelerinin tamamının İstanbul a gitme kararı alması Bulut un sağlığıyla ilgili endişeleri artırırken, Şişli Florence Nightingale Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mücahit Atmanoğlu, Bulut un durumu hakkında, "İleri derecede kanser hastası ve durumu kritik" dedi. 17.00 sıralarında komaya girdiğini, 19.52 de hayatını kaybettiğini açıkladı.

TÖREN YARIN

Bulut un İstanbul da vefatının ardından İzmir e dönen CHP Çiğli İlçe Başkanı İsmail Arıcı ve bazı meclis üyeleri basın açıklaması yaptı. Arıcı, "Yaklaşık 6 buçuk ay önceki yerel seçimlerde yeniden Çiğli Belediye Başkanlığı na seçilen Ensari Bulut u kaybettik. Bulut, tüm Çiğli halkı tarafından sevilen biriydi. Partimizin ve tüm Çiğli halkının başı sağ olsun" dedi. Ensari Bulut un cenazesinin havayolu ile Pazar günü saat 15.00 te İstanbul dan İzmir e getirileceğini söyleyen İsmail Arıcı, Bulut için CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MYK üyeleri başta olmak üzere, çok sayıda vatandaşın katılımı ile Pazartesi günü saat 14.00 te Küçükçiğli Cemevi nde ve belediye binası önünde cenaze töreni düzenleneceğini söyledi.

10 GÜNDE SEÇİLİR
Cenaze törenin ardından Ensari Bulut un vasiyeti üzerine geçen dönem Belediye Başkan aday adayı iken vefat eden annesi Müslime Bulut un kabrinin bulunduğu Doğançay Mezarlığı na defnedileceği bildirildi. Öte yandan İsmail Arıcı, yasa gereği 10 gün içerisinde Parti Meclisi üyelerinin arasından bir kişinin oylama ile seçilip Çiğli Belediye Başkanı olacağını ifade etti.

Ensari Bulut un yakalandığı hastalıklar ve talihsizliklere karşı verdiği mücadele haberlere de konu olmuştu. Yaşamı mücadele içinde geçen ve tam 5 kez azraile çalım atan Ensari Bulut, 12 Eylül darbesinden üç gün önce siyanürlü kurşunla vurulmuştu. Bu arada cezaevine giren Bulut un ameliyatı üç ay sonra yapılabilmişti. 1987 yılında Gaziemir de bir aracın kendisine çarpması sonucu havaya uçan Bulut, bu kazadan da kurtuldu. 1992 de akciğer kanserine yakalandı, ameliyet edildi ve bir yıl sonra kanserden kurtuldu.

HASTALIK VÜCUDUNA SIÇRADI
Bulut 2003 yılında Ege Üniversitesi nde yaptırdığı rutin kontroller sırasında kolon kanserine yakalandığını öğrendi. 2004 yılında yerel seçimleri kazanarak Çİğli Belediye Başkanı seçildikten sonra kolon kanserinin karaciğerine sıçradığını öğrendi.

4 Ocak 2005 te gerçekleştirilen ameliyetla karaciğerinin bir bölümü alındı. Hassas dinlenme ve kontrol sürecini geçirdikten sonra 16 Eylül 2005 te kanser taraması yaptıran ve vücudunda tek bir kanserli hücre kalmadığını öğrenen Ensari Bulut, büyük bir mutluluk yaşadı. Yaşadıklarından sonra tekrar kansere yakalanmamak için cep telefonu bile kullanmayan Bulut, insanlarla yanak yanağa öpüşmemeye dikkat etti.

BAŞARILI BİR EĞİTİMCİYDİ

Yaşamı boyunca beş kez ölüm tehlikesi yaşıyan ve 6. sında ecele yakalanan Başkan Ensari Bulut, 1956 yılında Diyarbakır doğdu.

İlköğrenimini İzmir de, orta öğrenimini ise Kırşehir ve Çanakkale Öğretmen Okulu nda yatılı okuyarak tamamladı.

 1975-76 döneminde Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Almanca Bölümü nden mezun oldu. Meslek hayatı boyunca, öğrenci temsilciliği, demokratik derneklerde yöneticilikler yaptı.

Siyasetle bu dönemde tanıştı. 12 Eylül den sonra görevinden ayrıldı. Ardından demokratik köylü hareketi olan Köy Koop İzmir Birliği nin çeşitli kademelerinde yöneticilik yaptı.

 Bu yapı içinde Macaristan ve Avusturya da ihracat organizasyoncusu olarak görev aldı. 1990 dan sonra kendi şirketini kurdu. Belediye başkanı seçilince şirketini devretti.

1984 yılında SODEP e girdi ve gençlik komisyonlarının ilk kurucu üyelerinden birisi oldu. SHP nin ve CHP nin çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Çiğli den belediye başkanı seçildi.

İzmir de çeşitli sivil toplum örgütleri ve BİLSES in (Bilimsel Eğitim Vakfı) kurucu üyesi olan Ensari Bulut evliydi.


Üye OlÜye Girişi