Çiğli Belediye başkanlığına Solak seçildi

 

Sıddık Soysal’ın aday olup son turda çekildiği, arbede çıkıp olayların yaşandığı Çiğli seçiminde adaylığı ‘salonu karıştıran’ Metin Solak başkan oldu

23.11.2009
Yazı Boyutu:  

Geçtiğimiz günlerde amansız hastalığın kurbanı olan İzmir in Çiğli İlçesi nde 23_YY_cigli_belediye_baskanligina_solak_secildi.jpg29 Ekim yerel seçimlerinin galibi CHP li  Ensari Bulut’un yerine geçecek başkanı belirleyecek belediye meclis üyeleri arasında yapılan seçimi Bulut un bir önceki dönemde başkanlık koltuğunu haciz ettiren ve sonra yine Bulut tarafından ağır hastalığı nedeniyle kendisine başkanlık için vekalet yetkisi verilen Metin Solak, kazandı. 
 
Sabahın erken saatlerinde başlayan, oylama öncesinde ve sırasında sayısız gergin an yaşanan seçim de zafer Metin Solak’ın oldu.
 
Belediye meclisi saat 11.00’de yeni başkanını seçmek üzere toplandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu nun da katıldığı belediye meclis toplantısının açılışını yapan Benzer, vefat eden Ensari Bulut un demokratik, laik, çağdaş bir belediye başkanı olduğunu, tek amacının Çiğli halkına hizmet olduğunu ve onun emanetini yerine getirmek için hizmetlere aralıksız devam edeceklerini söyledi. Hüseyin Benzer daha sonra meclis üyelerini ve salonda bulunanları 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.
   
CHP Grup Başkanvekili Ali Karabay, zorunluluktan oluşan bir gündemle bir araya geldiklerini, Çiğli halkına hizmet için yeni belediye başkanını seçeceklerini kaydetti.
   
AK Parti Grup Başkan Vekili Sıddık Soysal, Ensari Bulut un 30 yıllık arkadaşı olduğunu, ilçe için Bulut un bıraktığı hizmet mirasını devam ettireceklerini söyledi.
   
Hüseyin Benzer, daha sonra 5393 Sayılı Belediye Kanunu nun 45 ve 46. maddelerini okutarak, seçimde izlenecek yöntemler hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

İLK SÜRPRİZ SOYSAL
CHP’nin isminde uzlaştığı Şeref Bektaş’ın tek aday olarak girmesi beklenen seçimde ilk sürpriz AKP’den geldi. AKP Sıddık Soysal’ı aday olarak gösterdi.
 
AK Partili Sıddık Soysal da seçimlerde aday olacağını belirterek, üyelerin görüşlerinin grup kararı olarak baskı altına alınamayacağını bildirdi.
   
Daha sonra Şeref Bektaş da söz alarak aday olduğunu söyledi. Bu arada dünkü CHP grup toplantısında yapılan seçimi 11 e 9 kaybeden Metin Solak, salondan çıkarak, telefon görüşmesi yaptı.
   
Meclis Başkanvekili Benzer, oy pusulalarını dağıtarak seçimlere geçileceğini söyledi.

METİN SOLAK ADAY OLDU VE ARBEDE ÇIKTI
Bu sırada dışarıda telefon görüşmesi yapan Metin Solak, salona girip divana başvurarak aday olduğunu açıkladı. Bunun üzerine Solak’a sözlü sataşmalar ve saldırılar başladı. Oturuma ara verildi.

CHP’li üyelerin Solak’a saldırısı bir kriz masası oluşturulmasını sağladı. CHP cephesi Rıfat Nalbantoğlu ve Aziz Kocaoğlu önderliğinde bir araya geldi. Ancak bu görüşmelerden sonuç çıkmadı.

GAZETECİLER TARTAKLANDI
Çok sayıda polisin görev aldığı mecliste çıkan arbede sonrası izleyiciler salondan çıkarıldı. Salonun boşaltılması sırasında izleyicilerden bir grup basına da saldırdı. İzleyiciler dışarı çıkarılmalarını protesto etti.
 
Yaşanan olaylar sırasında CHP li meclis üyelerinden Muhsin Yıldırım bir anda fenalaştı. Bir süre sonra kendine gelen Yıldırım a ve tüm meclise kolonya servisi yapıldı. Salonun klimaları sonuna kadar açıldı.
 
İzleyicilerin çıkarılması sonrası sakinleşen mecliste oylamaya geçildi.

İLK TURDA SONUÇ ÇIKMADI
Meclisteki ilk tur oylamada sonuç çıkmadı. 20 CHP’li 11 AKP’li üyenin sandığa gittiği ve üç adayın yarıştığı oylama sonucunda ilk sırayı alan Şeref Bektaş yeterli çoğunluğu sağlayamadı. Adaylardan Bektaş 13, diğer CHP li aday Metin Solak 5 oy alırken, AKP nin adayı Sıddık Soysal ise 11 oy aldı.
31 üyeli Çiğli Belediye Meclisi nde adayların başkan olmak için ilk iki turda üçte ikilik çoğunluk olan 21 oyu alması gerekiyor. İkinci turda da 21 oy alan aday çıkmazsa son turda salt çoğunluğu sağlayan yani en çok oyu alan aday başkan olacak.
 
İKİNCİ TURDA DA BAŞKAN BELİRLENEMEDİ
İkinci tur oylama sonunda da adaylardan herhangi biri üçte iki çoğunluğu sağlayamadı. Oylamada adaylardan Bektaş 12, Soysal 11 ve Solak da 7 oy aldı. Bir oy boş çıktı.
 
Meclis 10 dakika aranın ardından son tur oylamaya geçti.
 
SIDDIK SOYSAL ÇEKİLDİ
Üçüncü turun başında sürpriz bir gelişme yaşandı. AKP adayı Sıddık Soysal seçimden çekildi. Soysal’ın seçimden çekilmesi adeta Solak’ın yolunu açtı. Üçüncü tur oylamada özellik CHP cephesine şaşırtan bir sonuç çıktı.
 
ÜÇÜNCÜ TURDA KAZANAN SOLAK
Son tur oylama sonunda sandıklardan çıkan 31 oyun sayımına geçildi. Bir oyun boş çıktığı turda Şeref Bektaş 14 oy alırken 16 oy alan Metin Solak salt çoğunluğu sağlayarak Çiğli’nin yeni belediye başkanı oldu.
 
BAŞKANLAR SOLAK’I TEBRİK ETMEDİ
Seçim sonunda en dikkat çekici görüntü ise İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’yla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tepkileriydi. İkili Metin Solak’ı tebrik etmeden sıkıntılı ve sinirli bir halde salonu terk etti.
 
SOLAK: AKP DESTEK VERDİ
Yeni Başkan Metin Solak, grup kararına karşı aday çıkmasının yanlış olmadığını belirterek, kendisine destek verenlere teşekkür etti.
 
AKP adayı Sıddık Soysal ın adaylıktan çekilmesinin ardından AKP grubunun kendisine destek verdiğini doğrulayan Solak, Aziz Kocaoğlu ve İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu nun kendisini tebrik etmeden gitmesine ise cevap vermedi.
 
Solak, yeni dönemde Çiğli halkının desteği ile çalışacaklarını belirterek, halka hizmet için görev yapacaklarını söyledi. Solak, “Partimle birlikte seçildim, partiye karşı kazanmadım. Uzun süredir başkan yardımcısıydım. Rahmetli başkan Ensari Bulut bana vekilliğini de vermişti. Dolayısıyla uygulamanın içindeydim. Şimdi meclis üyelerimizle birlikte Çiğli’ye hizmet için çalışacağız” diye konuştu.

SOYSAL, "CHP’NİN OYUNUNU BOZDUK"
Çiğli Belediye Meclisi’ndeki başkanlık seçimlerinde sürpriz bir şekilde adaylığını açıklayan ardından da 3. turun başında adaylıktan çekilen Sıddık Soysal, “CHP’nin oyununu bozduk” dedi. CHP’nin belediye meclisi üyelerinden sadece birini aday göstermesinin antidemokratik olduğunu ifade eden Sosyal, “CHP’nin seçime ipotek koymasının karşısında biz de gruptan ayrı olarak adaylığını açıklayan Metin Solak’ı destekledik.” diye konuştu. Öte yandan, CHP grubunun oylarıyla aday olarak seçilen ancak başkanlığı Metin Solak’a kaptıran Şeref Bektaş, seçim sonuçlarıyla ilgili konuşmayacağını söyledi.(Ege de Sonsöz)


Üye OlÜye Girişi