Çiğli Belediyesi, anneleri çoçuk bakımı konusunda eğitiyor Ücretsiz tiyatroya götürüyor

 

Çocuklarınıza eşit davranın!

4.01.2006
Yazı Boyutu:  
İzmİr'de nüfusunun önemli bölümünü doğu ve güneydoğudan göçen ailelerin oluşturduğu Çiğli İlçesinde, anne ve anne adayları sağlıklı çocuk bakımı konusunda Çiğli Belediyesi'nin düzenlediği seminerlerle eğitililiyor. Eğitim sırasında anneler, çocuklarını yetiştirirken eşitlikçi davranmaları, erkek ve kız çocukları arasında ayrım yapmamaları konusunda uyarıyorlar.
Uzman Psikolog Hanife Kahraman, kadınların büyük ilgi gösterdiği söyleşide, 'Çocuğun yetişmesinde ve psikolojik gelişiminde annenin rolünün önemini vurguladı. Türk toplumunda anneye babadan çok daha fazla görev düştüğünü belirten Kahraman, çocuk yetiştirmede karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları konusunda da kadınlarla düşüncelerini paylaştı.
Kadınların sorularını yanıtlayan Kahraman şöyle konuştu: 'Kadına genel olarak ev işi ve çocuk bakımı düşüyor. Oysaki o evde baba da yaşıyor. Ama anne genel olarak toplumumuzda ev hanımı olduğu için, çocukla daha fazla zaman geçiriyor. Dolayısıyla çocuk üzerinde etki düzeyi de büyük oluyor. Bu nedenle annenin bilinçli olması çok önemli.'tİyatro
Öte yandan Çiğli Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Deneme Topluluğu işbirliğiyle Çiğlili kadınlar tiyatro oyunu izlediler. Tiyatro bölümü birinci sınıf öğrencilerinin rol aldığı 'Savaş İkinci Perdede Çıkacak' adlı oyun son kez Çiğlili kadınlar için oynandı. Üniversitenin Narlıdere'deki tiyatro salonunda sergilenen ve Oldrich Danek'in yazıp, Kerim Dündar'ın yönettiği oyuna kadınlar, Çiğli'den hareket eden minibüslerle taşındı. Çiğli'nin bir çok semtinden gelen yüze yakın kadın ve çocuğun izlediği oyun büyük beğeni toplarken, bu tip etkinliklerin devamının önemi vurgulandı.

<

Üye OlÜye Girişi