Çilem Doğan: Şiddete karşı mücadele yaşamın her alanında, devam ediyor

 

Adana'da şiddet gördüğü eşi Hasan Karabulut'u öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Çilem Doğan, şiddete karşı mücadelenin aile içerisinde başladığını ve sokakta devam ettiğini ifade etti.

08.03.2020
Yazı Boyutu:  
Herkes Çilem Doğan'ı eşini öldüren kadın olarak tanımıştı. 2013 yılında evlendiği eşi Hasan Karabulut'u şiddet gördüğü ve kendisini fuhşa zorladığı gerekçesiyle öldürdükten sonra tutuklanan Çilem Doğan, ölümle hayatta kalma savaşı arasına sıkıştırılan çok sayıda kadından yalnızca birisi. Doğan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'tahrik ve iyi hal indirimi' ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çilem Doğan'ın avukatı 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne müvekkilinin uygun görülecek adli kontrol tedbirleriyle tahliye edilmesi için talepte bulundu. Mahkeme heyeti ise Çilem Doğan'ı 20 Haziran 2016'da 50 bin TL kefaletle tahliye etti. Dava ise Yargıtay'a gönderildi, ancak henüz karar verilmedi.“HAKLARIMI ARAMAYI ÖĞRENDİM”

O günden bu yana kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden Çilem Doğan, kadınların sadece 8 Mart’ta değil hakları için mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Şiddet gören kadınlarla dayanışmanın önemli olduğunu söyleyen Doğan, “Geçmiş hayatıma göre çok mutluyum. Artık hayatımda şiddet yok. Haklarımı aramayı öğrendim. Şiddet mağduru insanlara yardımcı olmayı amaç edindim. Elimden geleni yapıyorum. Şiddetin kalıntıları hala omuzlarımda” dedi.

“MÜCADELE AYNI EVİ PAYLAŞTIĞIMIZ AİLE İÇİNDEN BAŞLIYOR”

Şiddete karşı mücadelenin 8 Mart’la sınırlandırılamayacağını söyleyen Doğan, “Yaşamımızın her alanında mücadele ediyoruz. İş yerimizde, bindiğimiz otobüste, yürüdüğümüz sokakta, özellikle aynı evi paylaştığımız aile içerisinde başlıyor mücadele” dedi. (DHA)

Üye OlÜye Girişi