Çimento fabrikasında patlama: 3 ölü 2 yaralı

 

Patlamanın yaşandığı fabrikanın sahibi Bolu Çimento'dan ise ilk açıklama geldi

25.05.2015
Yazı Boyutu:  

 

Ankara'nın Kazan İlçesi'nde Bolu Çimento fabrikasında meydana gelen patlamada 3 işçi öldü, 2 işçi de ağır yaralandı. Patlamanın yaşandığı fabrikanın sahibi Bolu Çimento'dan ise ilk açıklama geldi. Patlamada hayatını kaybedenlerin, fabrikanın genel müdür yardımcısı Orhan Özer, üretim şefi Haluk Bilge ve işletme personeli Bayram Altın, yaralanan 2 kişinin de Yasin Yıldırım ve Enis Oymak olduğu tespit edildi.

 

Kazan ilçesinde bulunan Bolu Çimento Fabrikası'nda, iddiaya göre, arızalanan çimento kazanına müdahale sırasında patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yangın çıktı. Patlamada ilk belirlemelere göre, kızgın çimentonun altında kalan Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özer, Üretim Şefi Haluk Bilge, İşletme elemanı Bayram Altın feci şekilde can verdi, işçi Yasin Yıldırım ile İşletme Müdürü Enis Oyma ise yaralandı.

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi ile AKUT ekibi sevk edildi. Patlamada ağır yaralanan Yıldırım ve Oyma ambulansla Ankara Numune Hastanesi'ne götürülürken, yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu söndürüldü.

Olayın ardından Kazan Kaymakamı Murat Duru ve Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Kazan Kaymakamı Murat Duru yaptığı açıklamada "Hepimizin başı sağ olsun, gerçekten çok üzücü bir durumla karşılaştık. 3 çalışanımız hayatını kaybetti, iki çalışanımızda yaralı.  Gerçekten boğazımız düğümleniyor. Allah rahmet etsin diyorum" dedi.

YARALILARDAN BİRİNİN DURUMU AĞIR

Belediye Başkanı Lokman Ertürk konu ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Elim bir kaza sonucu Bolu Çimento Fabrikamızda üretim tesisindeki kazanda bulunan ham maddenin sıkışması neticesinde müdahale ediliyor. Kazan’da meydana gelen tıkanıklığa müdahale edilmesi sonucu patlama meydana geliyor. Patlama sonucunda maalesef Genel Müdür Yardımcımız, üretim müdürümüz ve ustabaşımız olay yerinde can verdiler."

Keçiören Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan cenazelerden Karaman doğumlu olan Orhan Özer, ailesinin oturduğu Eskişehir’e, Gaziantep doğumlu Haluk Bilge ailesinin oturduğu Adana’ya, Bayram Altın ise memleketi Çorum’a gönderildi. Vücutları yanan 2 yaralı işçiden birinin durumunun ağır olduğu ve yanık tedavisi gördükleri belirtildi.

'DENEME ÇALIŞMASI YAPILIYORDU'

Konu ile ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada ise "Bolu Çimento, Sarayköy Tesisi’nde 24 Mayıs 2015 tarihinde, 5 Mayıs tarihinden bu yana yapılan deneme çalışması esnasında, müessif bir kaza yaşanmıştır. Üretim hattındaki bir tıkanmanın giderilmesi sırasında meydana gelen olayda mesai arkadaşlarımızdan Teknik Genel Müdür Yardımcımız - Jeoloji Yüksek Mühendisi Orhan Özer, Üretim Şefimiz - Kimya Mühendisi Haluk Bilge ve Üretim İşçimiz Bayram Altun isimli çalışanlarımızı maalesef kaybetmiş bulunuyoruz. Olay mahalinde bulunan İşletme Müdürü – Elektronik Haberleşme Mühendisi Enis Tanju Oymak ve Merkezi Kumanda Operatörü Yasin Yıldırım adlı çalışanlarımız yaralı olarak ambulanslarla hastanelere sevk edilmiş olup sağlık durumları yakından takip edilmektedir. Yaralanan çalışanlarımıza acil şifalar dileriz. En kısa sürede aramıza dönmeleri için dualarımız ve tüm desteğimiz ile yanlarındayız. Olayın yaşandığı andan itibaren şirketimiz tüm olanaklarını seferber etmiş, teknik ekiplerimiz olaya derhal müdahale etmiştir. Konunun açıklığa kavuşturulması için her türlü inceleme yapılmaktadır. Vefat eden çalışanlarımızın aileleri ile şirketimiz tüm imkanlarıyla yakından ilgilenmektedir. Kaybettiğimiz çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve Bolu Çimento Ailesi’ne baş sağlığı dileriz" denildi.

 

 


Üye Ol



Üye Girişi