Çin aşısı Sinovac'ın etkisine ençok Bakan koca güveniyor, Endonezya ve Brezilya tedirgin

 

Endonezya, Çinli Sinovac şirketinin koronavirüs aşısının incelemelerinin sonuçlarında, yapılan testlerde aşının yüzde 65,3 oranında etkili olduğu sonucuna varırken, Brezilya'da Faz-3 denemelerinde Sinovac'ın koruma oranı yüzde 78'den 50.38'e düştü. Türkiye, aşı denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında etkinlik saptandığını açıklamıştı.

12.01.2021
Yazı Boyutu:  
Türkiye, 3 milyon dozu 30 Aralık’ta ülkeye getirilen Çinli Sinovac şirketinin koronavirüs aşısının incelemelerinin sonuçlarını beklerden Brezilya’nın ardından Endonezya da aşının Faz 3 sonuçlarını açıkladı.

Endonezya’da Gıda Güvenliği Ajansı (BPOM) Covid-19 vakalarında görülen sert artışın ardından Çinli Sinovac şirketi tarafından üretilen aşıya onay verdi. Ülkede yapılan testlerde aşının yüzde 65,3 oranında etkili olduğu sonucuna varıldı.

BPOM Başkanı Penny K. Lukito ileri safha insan denemelerinden elde edilen geçici verilerin Dünya Sağlık Örgütü’nün gerekli gördüğü yüzde 50’lik etkinlik sınırının üzerinde olduğu için aşıya onay verildiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE  SADECE 1322 KATILIMCIDA DENENDİ ETKİ GÜCÜ YÜZDE 91.25 OLARAK AÇIKLANDI

Buna karşın Türkiye, aşı denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında etkinlik tespit edildiğini açıklamıştı. Veriler, bin 322 katılımcı ile yapılan denemelere dayanıyordu. Türkiye’nin ardından, aşının etkinlik verisi açıklamasını üç kez erteleyen Brezilya da, aşının etkinlik oranını yüzde 78 olarak duyurdu. Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Brezilya’daki yüzde 78’lik etkinlik oranının orta şiddetteki vakalara ait olduğunu, aşının ağır vakalarda ise yüzde 100 etkinlik sağladığını öne sürdü.

Brezilya’daki aşı çalışmalarına 13 bin gönüllü katılmıştı. Türkiye’de 7 bin, Endonezya’da ise bin 600 katılımcı vardı. Sinovac, son raporlamasını yapmak için Endonezya, Türkiye ve Şili dahil küresel testlerin sonuçlarını beklediğini söylüyor.

Eylül ayında Nature dergisinde yayımlanan bir makalede, aşının ilk iki faz testlerinde deneklerin yüzde 90’ından fazlasında antikor oluştuğu yer alıyordu. Akademik tıp dergisi The Lancet’te yayımlanan bir makalede ise, ilk iki denemede, Covid-19’a yakalanan ve iyileşen hastaların vücudunda üretilen antikor oranının, Sinovac’ın geliştirdiği aşının yapıldığı sağlıklı insanların kanında oluşan antikolardan daha fazla olduğu açıklanmıştı.

Türkiye'nin de satın aldığı Çinli şirket Sinovac'ın CoronaVac adlı aşısının Brezilya'daki Faz-3 denemelerinde yüzde 50.38 oranında koruma sağladığı bildirildi. Çin şirketi Sinovac'ın Brezilya'daki ortağı Butantan Enstitüsü, Faz-3 sonuçlarında elde ettikleri genel koruma oranının yüzde 50.38 olduğunu açıkladı.

Reuters'in aktardığına göre, konuya ilişkin açıklama yapan Butantan'ın klinik araştırma bölümünün medikal direktörü Ricardo Palacios, yeni oranın içinde klinik tedavi ihtiyacı hissetmeyecek derece hafif hastaların veya asemptomatik vakaların da bulunduğunu kaydetti.

İLK OLARAK YÜZDE 78 KORUMA SAĞLADIĞI AÇIKLANMIŞTI

Butantan Enstitüsü geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada aşının ağır hastalığı yüzde 100, orta ve hafif hastalığı ise yüzde 78 oranında engellediğini açıklamıştı. Fakat uzmanlar bu sonuçların ikincil olduğunu, kamuoyuna açıklanan az sayıda veriye göre aşının koruma oranının en fazla yüzde 63 olarak hesaplandığını iddia etmişti.

Ensitütü, ülkenin ilaç düzenleme kurulu Anvisa'nın da acil onay için daha fazla veri talep etmesi üzerine bugün yeni bir açıklama yapılacağını duyurmuştu. (Kazete)Üye OlÜye Girişi