Çin hükümetinden Türkiye'ye üç mesaj

 

Çin, 2013 yılında açıkladığı "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu" projesiyle etki alanını genişletme çabasında. Çin projeye Türkiye'yi de katmak istiyor.

28.05.2019
Yazı Boyutu:  
Bloomberg HT Yazarı ve muhabiri Ceren Dilekçi, Çin ziyareti sırasında görüştüğü hükümete yakın kaynakların Çin'in, 2013 yılında açıkladığı "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu" projesiyle etki alanını genişletme çabasında olduğunu ve  AKP iktidarının kabul etmesi halinde de projeye Türkiye'yi de dahil etmek istediğini yazdı.

Ceren Dilekçi, Asya’yı, Avrupa’yı, Afrika’yı ve hatta Güney Amerika’yı birbirine bağlama hedefiyle yola çıkan projenin toplam değeri 3.67 trilyon dolar düzeyinde olduğunu ve  geçtiğimiz ay Pekin'de düzenlenen 'Kuşak ve Yol' Forumu'nda 64 milyar dolarlık anlaşmaya imza atıldığını kaydetti.

Çin'in ulaşım ve altyapı tarafındaki hamlelerini son dönemde hızlandırdığını,  Deniz İpek Yolu üzerinde bulunan stratejik limanlara yatırım yapan Çin'in Yunanistan, Portekiz ve son olarak İtalya limanlarına yatırımlarıyla gündeme geldiği kaydedilen makalede, özetle şu ifadelere yer aldı:

Orta koridorda yer alan Türkiye, projede kritik konumda bulunuyor.

2015 yılında Kumport Limanı'nı satın almasının ardından Türkiye'de de ulaşım ağları tarafındaki yatırımlarıyla etki alanını genişletmeye çalışıyor. Son olarak geçtiğimiz hafta Türkiye Çin arasında demir yolu hatları için finansman anlaşması imzalandı.

Çin'in şu an Türkiye'deki yatırım miktarı 2,8 milyar dolar seviyesinde fakat 2021 yılına kadar yatırım hacminin 6 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Geçtiğimiz hafta Çinli yetkililerden gelen açıklamalar, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesini temenni eder nitelikteydi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Üçüncü köprünün Çinli yatırımcılara satış sürecinin yeniden hızlandığını doğrulayarak olumlu haberler beklediklerini belirtti. ABD-Çin ilişkisinde artan tansiyonun Türkiye-Çin ilişkisini etkilemeyeceğini kaydeden Kang, bölgede oldukça etkili bir pozisyonda olan Türkiye'nin bağımsız bir politika izlediğini söyledi.

Kang, Haziran ayında Japonya'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'nde Türkiye'nin duruşunun önemine dikkat çekerek Türkiye'nin bu platformdaki etkisinin büyük olduğunu ve bu tür uluslararası platformlarda Türkiye'nin çok taraflılığı savunmasının Çin tarafı için büyük bir destek olacağını ifade etti.

"BASKILARIN ARTTIĞI BU DÖNEMDE DAYANIŞMAYI GÜÇLENDİRMELİYİZ"

Çin Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Qian Minjan ise Türkiye ve Çin üzerindeki baskıların arttığı bu dönemde dayanışmanın güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak Koordinasyon Merkezi kurma çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini ifade etti.

Son dönemde Çinli firmaların Türkiye'deki yatırımlarını hızlandırdığını kaydeden Minjan, üçüncü nükleer santral projesi görüşmeleriyle ilgili "Üçüncü nükleer santralle ilgili hükümetler arası müzakereler yapıldı, anlaşmazlıklar da gideriliyor. Bu stratejik ve ekonomik bir projedir. Hükümetimiz bu konuda yeterince siyasi niyeti gösterdi. Sorumluluklar artık firmalarda geri kalan işleri onlar yapmalıdır" açıklamasında bulundu. Üye OlÜye Girişi