Cinayetleri aydınlatın!

 

Katledilişinin 22. yılında Uğur Mumcu'yu anıyoruz

24.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
Ankara'da 1993 yılında evinin önünde aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 22’nci yılında düzenlenen çeşitli etkinrliklerle anılıyor.
 
 
"Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Cumhuniyet Gazetesi yazarı  Uğur Mumcu’nun katledilişinin 22’nci yılı nedeniyle anma mesajı yayımladı. Sertel, “Türkiye’nin yakın tarihinde kara ve kanlı bir leke olarak duran gazeteci ve aydın cinayetleri aydınlatılmadan Türkiye aydınlanamaz” dedi.
 
Uğur Mumcu’nun aydınlık, çağdaş bir Türkiye yaratma umuduyla korkmadan yürüyen bir gazeteci olduğunu vurgulayan Sertel, “1993 yılının soğuk bir gününde kalleş bir pusuda bomba ile katledildi. Aradan geçen 22 yıl onu unutturmadı ve unutturmayacak. Türkiye’nin dününe, geleceğine ışık tutan Uğur Mumcu; yazılarıyla, araştırmalarıyla, kitaplarıyla, konuşmalarıyla yaşayacak ve yaşatılacak. Uğur Mumcu öldürüldükten sonra da Türkiye'de laik, çağdaş yaşamın, Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti'nin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin en büyük ve ölümsüz ismi olarak yaşıyor, yaşayacak” diye konuştu.
 
CİNAYETLER AYDINLATILMALI
 
Üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, tıpkı diğer aydın cinayetleri gibi Uğur Mumcu cinayetinin de aydınlatılamadığını belirten Sertel, şunları söyledi:
 
“Ocak ayında bu ülkenin önemli değerleri katledildi. Cumhuriyeti değiştirmek isteyenler aydınlarımızı öldürerek, gözdağı verdiler. Aydınlarımızı katleden karanlık güçler hala ortaya çıkarılamadı. Bu cinayetler tam olarak aydınlatılamazsa Türkiye aydınlanamaz. Uğur Mumcu'nun katledilişinin üzerinden 22 yıl geçti, cinayet hala aydınlatılamadı. Metin Göktepe'yi döverek öldürenler ceza almadı. Abdi İpekçi cinayetinin tetikçisi Mehmet Ali Ağca yakalandı, ceza aldı ama arkasındaki karanlık güç ortaya çıkarılamadı. Muammer Aksoy, Çetin Emeç cinayetlerinin failleri hala meçhul.
 
Faili meçhul cinayetler aydınlatılmazsa Türkiye demokrasisi bir adım ileri gidemez. Ancak ben bu iktidarın faili meçhul cinayetleri aydınlatacağına inanmıyorum. Onların kanı akmaya devam ediyor. Ne zaman katilleri bulunup ceza alırsa onların kanı duracak ve Türkiye geçmişiyle biraz olsun yüzleşecek, barışacak. Bu düşüncelerle; Türkiye’nin aydınlık yüzü, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’yu katledilişinin 22’nci yılında bir kez daha saygı ve özlemle anıyor, tüm meslektaşlarımızı onun öğretileri etrafında birleşmeye davet ediyorum.”
 
ANMA ETKİNLİKLERİ
 
Türk basınının özgür kalemi Uğur Mumcu için İstanbul’da ilk tören bugün Harbiye’deki anıtı önünde. Şişli Belediyesi tarafından organize edilen anma töreni Halaskargazi Caddesi üzerindeki anıtın önünde yarın saat 18.00’de başlayacak. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün konuşma yapacağı anma töreninin ardından Mumcu anısına Redd Grubu Maçka Sanat Parkı’nda ücretsiz konser verecek.
 
Ana başlığı “Suçlular ve Güçlüler” olarak belirlenen ve Mumcu’nun katledilişinin yıl dönümünde başlayan haftanın ilk gününde, yarın, yurttaşlar saat 10.00’da Batıkent’teki Uğur Mumcu Anıtı’na çelenk bırakacak. Ardından saat 14.30’da Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edilecek.
Ardından saat 15.30’da Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Sedat Bozkurt ve Kadri Gürsel’in konuşmacı olarak katılacağı “Gücün Medya Söylemine Etkisi” konulu söyleşi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
 
 
 
CESUR KALEMLERE İHTİYAÇ VAR
 
AKP iktidarı tarafından oluşturulan korku ortamında Uğur Mumcu gibi cesur kalemlere daha çok ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Cumhuriyet Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık, “Terör nereden gelirse gelsin, ‘ama’sız lanetlenmeli” dedi.
Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şubesi’nin düzenlediği “Demokrasi Sorunu” adlı etkinlik önceki akşam gerçekleştirildi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti
 
Başkanı Atilla Sertel’le birlikte etkinlikte yer alan Kızık, Mumcu gibi cesur kalemlere bu ortamda daha çok gereksinim duyduğumuza dikkat çekerek, “Bu ülkenin geleceği için, onurlu, namuslu ve cesur kalemler hep hedef alındı. Yaşamları karartıldı. Aileleri acılar çekti. Çocuklar babasız kaldı. Çok canlar yandı. Ancak, doğru bildikleri yolda, aydınlık ve ışık peşinde koşarken katledilenlerin fikirleriasla öldürülemedi, yok edilemedi. Daha da büyüdü. Onların demokrasi mücadelesi, cesareti ve dürüstlüğü genç kuşaklara örnek oldu” dedi.
 
Mumcu bugün de, Bornova Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle anılacak. Büyük Park içindeki Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde saat 16.30’da başlayacak etkinlikte, gazetemiz temsilcisi Kızık’ın yanı sıra, Sol Dergisi Yazarı Kemal Okuyan ve Avukat Murat Ergün konuşacak.
 
 

Üye OlÜye Girişi