Çin'in 'Yatay Gökdeleni' yakında tamamlanıyor

 

Gökdelen inşaasıyla dünyada rekor kıran Çin'de yeni mühendislik harikası 'Yatay Gökdelen' Raffles City Chongqing'in inşaasında artık sona yaklaşılıyor.

02.03.2019
Yazı Boyutu:  
Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, dünyaca tanınmış mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanmış bulunan bina 1.12 milyon metrekare alan kaplayan sekiz adet kuleden ve onları birleştiren 'yatay gökdelen' olarak anılan kuleler arası köprüden oluşuyor.

Crystal adlı 250 metre uzunluğundaki köprü dünyanın en yüksek köprülerinden biri olacak.

Açıldığında, içinde bir gözlemleme galerisi, gökyüzü bahçeleri, bir sonsuzluk havuzu ve değişik restoranlar bulunacak.

Bütün bunlardan başka gök köprüsü, geceleri dev bir ışık topuna dönüşerek gökyüzünü bir ışık şovuyla hareketlendirecek.

Öte yandan, The Raffles City Chongqing kompleksi, 230 bin metre karelik bir alışveriş merkezi, 1,400 rezidans, bir lüks otel ve 160;000 metrekarelik geniş ofis alanları barındıracak.ÇİN, GÖKDELEN SAYISINDA AVRUPA VE ABD'Yİ GERİDE BIRAKTI

Öteyandan Çin'in  2018 yılında 88 gökdelen inşaasıyla dünya gökdelen sayısında Avrupa ve Amerika'yı geride bıraktığı açıklandı.

Uzun Binalar ve Kentsel Yaşam Konseyi'nin 2018 yılı verilerine göre, dünya genelinde 2018 yılında 200 metre ve üzerinde 143 gökdelen inşaa edildi. Toplam 88 gökdelen inşaasıyla Çin ilk sırada yer alıyor.

Çin'in başkenti Pekin'deki Citic Tower, 2018 yılında tamamlanan dünyanın en uzun binası ünvanını aldı. 528 metre uzunluğundaki gökdelen 108 katlı. Gökdelen dünyanın en uzun sekizinci, Çin'in de en uzun dördüncü gökdeleni.

İstatiksel veriler paylaşan statista.com'un verilerine göre, 2018 yılında yapılan en uzun ikinci gökdelen ise Vietnam'daki Ho Chi Minh kentinde bulunan 469.5 metre uzunluğundaki Vincom Landmark 81 adı verilen bina.

2018 yılındaki dünya gökdelen sıralamasında, Çin'in ardından ikinci sırayı 13 bina ile ABD alırken üçüncü sıraya 10 bina ile Birleşik Arap Emirlikleri yerleşti.

Verilere göre Asya kıtası toplam gökdelen sayısında diğer kıtalarla karşılaştırıldığında yüzde 76.2 ile ilk sırayı alıyor.

Listede, yüzde 11.2 ile Kuzey Amerika ikinci, yüzde 9.1 ile Ortadoğu ve Afrika üçüncü sırada geliyor.  (Sputnik)

Üye OlÜye Girişi