Cinsel işkenceye kadınlardan cezaevi önünde protesto

 

Kadınlar Bakırköy Cezaevi önünde toplanarak bir kadın mahkumda DNA örneği alınmak istenmesi ve bazı kadın mahkumlara şiddet uygulanmasını protesto ettiler.

2.12.2019
Yazı Boyutu:  
Bakırköy Cezaevi’nde zorla DNA örneği alınmak istenen Esin Kavruk ve aynı koğuştaki diğer kadın tutukluların darp edilmesi kadın örgütleri tarafından cezaevi önünde protesto edildi

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Anarşist Kadınlar, Dersim Kadın Platformu ve HDP Kadın Meclisi’nin de aralarında bulunduğu kadın örgütleri konuya ilişkin cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

Kadınlar adına yapılan açıklama öncesi konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, cezaevinde yaşanan saldırılara ilişkin Adalet Bakanlığı’nca herhangi bir açıklama yapılmamasını eleştirdi ve bunu kabul etmeyeceklerini ifade etti.

İktidarı “kadın düşmanı” olarak tanımlayan Beştaş, bu yönlü talimat hakimin suç işlediğini, Adalet Bakanlığı’nın ise bu duruma sessiz kalmaya devam edip, gerekli işlemleri yapmaması halinde bu suça ortak olacağını iade etti.

Beştaş, “Bizler işkenceye ortak olmayın diye buradan Ankara’ya sesleniyoruz. Haftaya Meclis’te bununla ilgili ziyaretlerimizi, görüşmelerimizi, başvurularımızı yapacağız. Kadınlar yalnız değildir. Biz kadınlar, hep birlikte işkenceye ve kadına karşı şiddete, bu uygulamalara karşı sesimizi yükselteceğiz” diye konuştu.

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de “Cezaevinde insanları koğuşta darp edip, DNA örneği alıyorsanız, bu bir işkencedir” dedi.

Hazırlanan ortak açıklamayı ise kadınlar adına Nurten Karahancı okudu.

Ne olmuştu?

Kendisi de bir sağlıkçı olan Esin Kavruk, 11 Kasım 2019 tarihinde infaz koruma memurları tarafından saç ve tükürük örneği alınması amacıyla Adli Tıp Kurumu götürüldü.

Söz konusu incelemeyi yapmakla görevli hekime beden muayenesi ve vücuttan örnek alınmasını kabul etmediğini belirtti ve hekim tarafından bu durum tutanak altına alındı.

28 Kasım tarihinde Kavruk’tan rızası olmamasına rağmen DNA örneği alınması için B-6 koğuşuna çok sayıda robocop kıyafetli infaz koruma memurlarıyla baskın yaptı.

Esin Kavruk’tan zorla DNA örneği alınması uygulamasına itiraz eden diğer tüm tutsaklara işkence yapılmıdı. 16 kadın tutsak darp edilerek, koğuştan çıkarılmış ve hücrelere götürüldü.

Bu sırada Esin Kavruk’tan işkenceyle polisler tarafından DNA alındı, bu işkence adli tıp birimi tarafından da belgelendi.

Arama adı altında B-6 koğuşu talan edildi, tutsaklara ait dava dosyaları, kitaplar, mektuplar ve pek çok eşyaya da el konuldu.

Avukatların tutsaklarla yaptığı görüşmelerde, vajinalarına ve bellerine tekme atıldığı için yürümekte zorluk çeken, parmakları kırılan ve pek çok uzvunu kullanmakta zorlanan tutsakların olduğu bilgisi edinildi. (Sendika.org)


Üye OlÜye Girişi