Cinsel istismar genelgesinin 'gizlilik maddesine' tepki

 

Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Adalet Bakanlığı'nın çocukları cinsel istismardan koruma genelgesine tepki gösterdi.

19.11.2018
Yazı Boyutu:  
 Adalet Bakanlığı’nın cinsel istismarla ilgili genelgesi kadın hakları savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsün Kav, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül imzasıyla yayımlanan cinsel istismar hakkında genelge eleştirildi. Genelgenin yalnızca çocukları kapsadığı belirtilen açıklamada, "Genelge kadınları da kapsamalıdır. Soruşturmalarda gizlilik maddesi kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

Kadın Meclisleri’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, genelgenin sadece çocukları kapsadığı belirtildi. Açıklamada, “Genelge kadınları da kapsamalıdır. Soruşturmalarda gizlilik maddesi kabul edilemez. Yargı kararlarının, cinsel istismar verilerinin kamuoyuyla paylaşılması bakanlığın görevidir” denildi.

Gizlilik maddesinin yayın yasağı kararlarına neden olabileceğini kaydeden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Adalet Bakanlığı, kadınların sessiz kalmayan kararlı mücadelesi sonucunda adım atıyor, çocukları koruyor. Bu olumlu ancak genelgenin içinde yine kadın yok, 6284 yok, yayın yasağına götürebilecek ‘gizlilik’ maddesi var…Biz 6284 ve İstanbul Sözleşmesi için de Genelge istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Üye OlÜye Girişi