Cinsel istismarcı şeyhden savunma: Bana kumpas kurdular

 

5 gence cinsel istismardan hakında 70 yıla kadar hapis istenen çakma halife, mahkemede kendisini "Bana kumpas kurdular" diye savundu.

09.11.2018
Yazı Boyutu:  
Hakkında, kendisini ‘halife’ diye tanıtan ve 17- 22 yaşlarındaki 5 gence cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 70 yıla kadar hapis cezası istenen sanık S.I., mahkemedeki savunmasında, kendisine kumpas kurulduğunu iddia etti ve “İlişkiye girdiğimi iddia etmişler. Böyle bir şey asla olamaz. Ben her zaman onlara haram olduğunu anlatmışımdır. Bana bunlar kumpas kurdu” dedi.

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne bu yılın başlarında şikayette bulunan kişi, sohbetlerine katıldığı, kendisini ‘sözde halife’ diye tanıtan sahte şeyhin, erkek müritlerine yönelik cinsel istismarda bulunduğunu ileri sürmüştü. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan S.I., 2008 ve 2017 yılları arasında 17- 22 yaşlarındaki 5 erkek müridine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

70 yıla kadar hapsi istenen sanık S.I.’nın yargılanmasına başlandı. Bazı mağdurlara birden fazla cinsel istismarda bulunması iddiasıyla sanık hakkında talep edilen cezanın da suç oranına göre artırılması talep edildi.

‘DERGAHTA KISKANÇLIK KRİZİNE GİRDİLER’

Bugün görülen duruşmaya tutuklu yargılanan S.I., avukatı ve tanıklar katıldı. S.I., mahkemedeki savunmasında, kendisi olmadığı zaman vaaz verecek kişiyi atadığını ve bunu kıskananların da şikayette bulunduğunu iddia etti. S.I., “Ben dergahta görev dağılımı yaptım. Benim olmadığım zamanlarda, benim yerime vaaz verecek bir kişi belirlemiştim. Bu beni şikayet edenler, bunu çekemedi. Benim onlarla hiçbir husumetim yok; ama onların bana husumeti var. Bu görev dağılımını kaldıramayıp kıskançlık krizine girdiler” diyerek kendini savunmaya çalıştı.

S.I., yaşadıklarını ‘komplo’ diye niteleyerek “Madem ben onları 3- 4 yıldır taciz ediyorum; niye polise gidip, şikayette bulunmadılar? İlişkiye girdiğimi iddia etmişler. Böyle bir şey asla olamaz. Ben her zaman onlara haram olduğunu anlatmışımdır. Bana bunlar kumpas kurdu. 8 aydır cezaevindeyim. Bana komplo kurdular, tahliyemi talep ediyorum” dedi.

S.I.’nın avukatı da müvekkiline iftira iddialarına dayanarak yaptığı savunmasında, “Dergahta müvekkilim tarafından yapılan görevlendirmeyle müvekkilime duyulan husumet ile müvekkilime iftira atılmıştır. Tahliyesini talep ediyorum” diye konuştu.

Mahkemede, züccaciyeci olan sanık S.I.’nın iş yeri komşuları da tanık olarak dinlendi. Tanıklar, S.I.’yı ağabey gibi gördüklerini, dükkanda bu olaylar olsaydı mutlaka görebileceklerini öne sürdü.

Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Üye OlÜye Girişi