Cinsel saldırıdan tutuklanan CHP eski İlçe yöneticisi partiden atıldı

 

CHP İstanbul İl Kadın Kolları, CHP Maltepe İlçe Yönetim Kurulu eski üyesi Umut Karagöz'ün cinsel saldırı suçundan tutuklanmasıyla ilgili yazılı açıklama yaparken olaya gözyummakla itham edilen CHP İstanbul il Başkanı Kaftancıoğlu, "Ne mutlu ki partimizin Kadın konusundaki tavrı nettir. Anında gereğini yaparken, travmasını katlayarak artıracak işler yapmaz " dedi.

4.12.2020
Yazı Boyutu:  
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Maltepe eski İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz, aynı kafede çalıştığı kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklandı. 23 Kasım’da Kartal’daki İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran kadın, Umut Karagöz’ün kendisine şiddet uygulayarak tecavüz ettiğini beyan etti.

Nitelikli  cinsel saldırı  suçundan tutuklanan CHP eski Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz  hakkında 24,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanırken, CHP İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı, sanık Karagöz'ün ihraç edilerek parti ile ilişkisinin  tamamen kesildiğini açıkladı.CHP KADIN KOLLARININ AÇIKLAMASI

CHP İstanbul İl Kadın Kolları, CHP Maltepe İlçe Yönetim Kurulu eski üyesi Umut Karagöz'ün cinsel saldırı suçundan tutuklanmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

"Her görüş, kimlik ya da grupta olduğu gibi maalesef şiddete ve tacize meyilli insanlar zaman zaman da en yakınımızdaki isimler olarak karşımıza çıkıyor" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Geçtiğimiz hafta Maltepe'de partimizin Maltepe ilçe başkan yardımcısı olan Umut Karagöz'ün adının karıştığı çirkin olay mağdurun şikayeti üzerine haberimiz oldu. Bunun üzerine aynı gün Maltepe ilçe yönetimimiz olağanüstü toplanarak; Umut Karagöz hakkında 'Kesin ihraç istemiyle disipline sevkine' karar verdi. Ve Umut Karagöz partiden ihraç edildi.

Mağdur kızkardeşimiz ile Maltepe İlçe Kadın Kolları Başkanımız hemen iletişime geçerek hukuki ve psikolojik tüm destekler için yanında olduğumuzu belirtmiştir. Saldırgan tutuklanmış olup mağdur kızkardeşimiz konuyla ilgili yayın yasağı talebinde bulunmuştur. Konu yargı süreciyle birlikte bizim de yakın takibimizdedir."

CHP İstanbul İl Kadın Kolları tarafından yapılan açıklamada "Benzer tüm vakalarda olduğu gibi bu vakada da yaşanan bu alçakça girişimi en ağır duygularla kınıyoruz" denildi. 


AKP MİLLETVEKİLİ FATMA AKSAL'A CANAN KAFTANCIOĞLU'NDAN YANIT

Öteyandan AKP Milletvekili Fatma Aksal, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu hedef alarak “Tecavüzden tutuklanan CHP Maltepe İlçe Bşk Yrd’nı protesto etmek isteyenlere @Canan_Kaftanci izin vermemiş. Her fırsatta Kadın Hakları konusunda ahkam kesenler, söz konusu kendi tecavüzcüleri olunca olayı örtbas etmeye çalışıyor” mesajını paylaştı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Ne mutlu ki partimizin Kadın konusundaki tavrı nettir. Anında gereğini yaparken bir yandan da mağdurun psikolojisini anlar, travmasını katlayarak artıracak işler yapmaz ve mağdurun haklı taleplerine olması gereken hassasiyeti göstererek daha fazla mağdur olmasına vesile olmaz. Kadın kimliğinizle bu süreçlerde en dikkat etmemiz gereken şeylerden birinin de mağduru daha fazla travmatize etmeyecek işlerden kaçınmak olacağınızı hissedeceğinizi düşündüğüm için yazıyorum. Kimi erkeklerin anlamakta zorlandığı bu hususu biz kadınlar anlayabiliriz ancak” açıklamasında bulundu.

“ÜZÜLDÜM ADINIZA”

Bu kez AKP Milletvekili Serap Yaşar, “Kadın kimliğinizle’ akıl vereceğinize işinizi yapın ve suçluyu korumaktan vazgeçin. Pişkinliğin bu kadarı!” diye yazdı.

CHP’li Başkan Kaftancığlu ise şöyle yanıt verdi:

Adınızın önünde Av. ifadesi olduğu için sormak durumundayım.

Yargıya teslim edilmiş ve yargı süreci devam eden failin korunduğuna dair nasıl bir hukuksal dayanağınız var?

Twitinizin seviyesi ise partinizin yargıya, kadına ve siyasete yaklaşımının tipik örneği..

Üzüldüm adınıza:(“

İşte o mesajlar:(kazete.com.tr)


Üye OlÜye Girişi