Cinsel suçlar ve kadına şiddet infaz paketinden çıkarıldı

 

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü 90 bin kişinin yararlanacağı infaz paketi bu gün AKP tarafından TBMM Başkanlığına sunuldu. Kadınların tepkisi üzerine cinsel suçlar ve kadına yönelik şiddet kapsam dışı kaldı.

31.03.2020
Yazı Boyutu:  
AKP, uzun süredir kamuoyunda tartışılan ancak koronavirüs salgını nedeniyle yeniden gündemine aldığı infaz indirimi ve denetimli serbestlik sürelerini değiştiren yasa teklifini, MHP ile ortak imzayla TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklifle ilgili basın toplantısı düzenleyerek bilgi veren AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticareti, kasten adam öldürme, kadına şiddet ve terör suçlarının infaz indirimi kapsamı dışında tutulduğunu açıkladı.

İnfaz düzenlemesi ile 90 bin kişinin infaz indirimi ve denetimli serbestlikten yararlanacağını belirten Özkan şu bilgileri verdi:

"Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir. Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulaması yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir."

Özkan'ın verdiği bilgiye göre, salgın nedeniyle, açık cezaevlerinde bulunan hükümlüler, evlerinde cezalarını çekebilecek.


Üye OlÜye Girişi