'Çocuk cinsel istismarı' torbaya girdi

 

AKP Çocuk İstismarını gerekçe göstererek yargıda önemli değişiklikler için düğmeye bastı

26.05.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
 
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun CHP'li üyeleri,  çocuk istismarı ve kadına karşı şiddete ağır cezalar getirileceğini söyleyen ama o tasarıya  Yargı'da değişiklik düzenlemeleri ekleyen AKP'nin, TCK tasarısına şerh düştü. 
 
 
 
Çocuklara yönelik taciz ve çocuk ölümleri üzerine kamuoyunda oluşan tepki, idam cezasının bile yeniden tartışılmasına neden olmuştu... "Cezaları artıracağız" diyen Hükümet, sadece bu konuya eğilmek yerine, yine hazırladığı bir  tasarıya ekler yaparak, tepkiyi hafifletmeyi amaçladı. 
 
CHP, ŞERH DÜŞTÜ
 
Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Türk Ceza Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören Tasarı’yı tali komisyon olarak ele aldı.  Görüşmeler, tek toplantıda noktalandı. CHP'li üyeler ise, kabul edilen metne şerh düştü...
 
"CİNSEL İSTİSMAR KILIF"
 
CHP'li üyeler Candan Yüceer, Binnaz Toprak, Sedef Küçük, Gürkut Acar, Ayşe Nedret Akova, ve Hülya Güven, cinsel istismar konusunun AKP'nin başka planları için kılıf olarak kullanıldığını savundu. Muhalefet şerhinde şu ifadeler dikkat çekti. 
 
"İdari yargıdan cinsel istismara, uyuşturucu madde temininden hırsızlığa kadar birbiriyle ilgisiz birçok konunun torba kanun şeklinde bir arada düzenlenmesi kanun yapım tekniği ve tartışmaların sağlıklı yürümesi açısından sakıncalıdır. AKP Hükümeti, torba yasa olarak getirdiği kanun tasarısında cinsel istismarı, kılıf olarak kullanmakta, yargı sistemini tamamen ele geçirmeye, baskı altına almaya çalışmaktadır. AKP, kendine göre yeni bir yargı ve ceza hukuku oluşturmak istemektedir.
 
UZMANLARDAN GÖRÜŞ ALINMADI
 
Ayrıca,  sahada olan ve konu üzerine somut bilgi sahibi sivil toplum örgütlerinin her kanun yapım aşamasında olması gerektiği gibi bu kanun tasarısında da başından sonuna kadar sürecin içinde olmaları beklenirdi. Nitekim, komisyon görüşmelerinde STK temsilcileri tasarının oluşturulma sürecine geç dahil edildiklerini belirtmişlerdir. "
 
RUH SAĞLIĞI RAPORU İSTENMEMESİ VE ENSEST TANIMININ GİRMESİ OLUMLU AMA...
 
CHP'li üyeler taciz olaylarında, mağdur için işkenceye dönüşen 'ruh sağlığı bozulmuştur' raporu alınması zorunluluğunun kaldırılmasının ve 'ensest'in tanımlanmasının olumlu olduğunu ancak toplumsal eğitime önem verilmesi gerektiğinin de altını çizdi. 
 
CHP'DEN ÖNERİ: "MAĞDUR VE SANIK ÇOCUKSA...”
 
CHP'li üyeler TCK 104. Madde, birinci fıkrada yer alan  “Cebir, tehdit, hile olmaksızın 15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişiye şikayete bağlı olarak” hapis cezasının artırılmasını olumlu buldu ama şu düzenlemenin devamına eklenmesini önerdi. 
 “Ancak, mağdurun ve sanığın 18 yaşından küçük olmaları, aralarında fiziksel ve ruhsal olarak güç dengesizliği olmaması, cebir, hile, tehdit veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaması durumunda, danışmanlık tedbiri uygulanır”
 
CHP'Lİ YÜCEER : ”İYİ HAL KAVRAMI TARTIŞILMALI!"
 
CHP'li komisyon üyesi, Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, tasarıyı SANSÜRSÜZ HABER'e değerlendirdi. "Bu kadar önemli ve Türkiye'de herkesin vicdanını kanatan bu kadar önemli bir konunun, böyle torba içinde alelacele gelmesi, STK ve sosyal tarafların görüşünün alınmaması doğru değil" dedi. 
 
Tasarıda, yargıya ve Türk Ceza Kanunu'na yönelik değişiklikler olduğunun altını çizen Yüceer, "Bu kadar önemli bir alanın adeta istismar edilerek, birşeylerin üzeri örtülmeye çalışılıyor" yorumu yaptı. 
 
Düzenleme ile cinsel istismara yönelik cezaların artırılmasının olumlu olduğunu da belirten Yüceer, bu tür problemlerle mücadele için sadece yasaların yeterli olmadığını vurguladı ve "güçlü politik irade" vurgusu yaptı. 
 
Yüceer, çocukların söz konusu olduğu bu tür davalarda 'iyi hal' ve 'rızaya dayalı' kavramının tartışılması gerektiğini de savundu. "Cezaevlerini ziyaret ediyorum, çocuklar için rehabilitasyon şartları mevcut değil. O çocuklar dışarı çıkınca, yine içeri giriyor, tedbirler alınıyor ama uygulanmıyor, eğitim ve koruma tedbirlerinin uygulanması sağlanmalı" diye konuştu.  (Burcu Oral Evren /SANSURSUZHABER.COM)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi