Çocuk evliliklere bir sefer denetimli serbestlik geliyor

 

Partiler arasında uzlaşma sağlanırsa 4 bin kişinin “erken yaşta evlilik” mağduriyeti bitecek. Bir defaya mahsus olarak getirilmek istenen erken yaşta evlilik mağdurlarının denetimli serbestlik koşuluyla salıverilmesiyle ilgili CHP Milletvekili Atillla Sertel'in çağrısı olumlu yanıt buldu.

14.01.2019
Yazı Boyutu:  
'Erken yaşta evlilik’ mağdurlarına sadece bir defalık olmak üzere denetimli serbestlik getirilmesi yeniden gündeme geliyor. CHP İzmir Milletvekili  Atilla Sertel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptığı çağrı, AK Parti tarafından olumlu karşılandı.  AKP'nin diğer partilerle de uzlaşması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onaylaması durumunda bu konuda yasal düzenleme yapılacak. Atilla Sertel, yasa çıktığında 4 bin dolayında erken evlilik mağdurunun denetimli serbestlikten yararlanacağını söyledi.

2016 yılında, CHP’li vekillerin de gündeme getirmesiyle, AK Parti’nin Meclis’e sunduğu erken evliliklerle yönelik af düzenlemesi, kamuoyundan gelen tepkiler ve son anda muhalefetin itiraz etmesi nedeniyle gündemden kaldırılmıştı. Ancak, aradan geçen süre içinde erken yaşta yapılan evlilikler nedeniyle eşleri cezaevinde olan ailelerin mağduriyetleri artarak devam etti. Özellikle Roman vatandaşlarla ilgi dernek ve STK’ların konuyu yeniden siyasi partilerin gündemine taşımaları üzerine de AK Parti’nin bu konuda bir adım atabileceği ifade ediliyor.

Edinilen bilgilere göre AK Parti yönetimi, diğer partilerin de destek vermesi ve Meclis’te bir uzlaşma sağlanması durumunda, erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaların affedilmesi için yasa teklifi getirecek. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 4 bin kişinin af kapsamına gireceği belirtiliyor. AK Parti yönetiminin yapacağı çalışmanın, Cumhurbaşkanının da onay vermesi durumunda, seçimlerden önce yasalaştırılabileceği ifade ediliyor.

Geriye dönük olacak

AK Parti kurmayları, getirilecek düzenlemenin ileriye dönük olarak ‘Erken yaşta evlilikleri özendirici’ bir nitelikte olmayacağını, sadece geriye dönük oluşan mağduriyetlerin bir seferliğine giderilmesi amacını taşıyacağını dile getirdi. Bu mağduriyetler nedeniyle hapiste olanlardan, ‘Evliliklerini resmi olarak devam ettirenler’ af kapsamına alınacak. Af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Bu kriterlerin dışındakiler af kapsamına alınmayacak. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacak.

CHP: "Hemen adım atılmalı"CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de geçtiğimiz günlerde erken yaşta evlilik mağdurları ile TBMM’deki basın toplantısında, Cumhurbaşkanına erken yaşta evlenenlerle ilgili de bir an önce adım atması çağrısını yapmıştı.

Atilla Sertel, konuya ilişkin olarak Kazete'ye şunları söyledi:

 “Genç yaşta evlenenlere devlet resmi nikah yapmış, evlilik cüzdanı vermiş, 8-10 sene sonra da eşlerini cezaevlerine yollamış. Onların cezaevlerinde görüşmesine izin veriliyor. Hatta pembe odaya bile alınıyorlar. Kadın gelmiş 27 yaşına, cezaevindeki kocası ise 30 yaşında. Çocukları var. Kadın diyor, iki çocuğumla ser sefilim. Salsınlar kocamı...  Ailelerinin ve kendilerinin rızasıyla 15 yaşındaki kızla 19 yaşındaki erkek erken yaşta evlendiler diye suçlanıyor, erkek cezaevine konuluyor. Bunlara resmi  nikah kıyılıncaya kadar devlet  neredeydi. Madem erken yaşta evlendi diye suçluydular, devlet niçin evlenme cüzdan verdi? Çoluk çocuğa karışmış bu insanları daha fazla mağdur etmenin anlamı ne? Aylarca cezaevinde erken evlilik yüzünden hüküm giymiş insanların durumlarını inceledim. Aileleriyle, eşleriyle görüştüm. 
Erken yaşta evliliklerle ilgili bizim düşüncemiz denetimli olarak çıkarılsınlar. Şayet serbest kalan kişi, boşanırsa, eşine kötü muamele yaparsa daha ağır bir ceza alsınlar. Hemen hepsi resmi nikahlı ve birbirlerini sevdikleri için de erken yaşta evlenmişler. Sadece kocaları değil aileleri ve çocukları da cezalandırılıyor.”

Mağdurlar: "Cezayı biz çekiyoruz"

CHP’li Sertel’in basın toplantısında erken evlilik mağdurları adına konuşan Nagehan Der, “Cezayı yalnızca eşlerimiz değil biz de çocuklarımızla birlikte çekiyoruz. Resmi nikahlı eşlerimize tecavüzcü damgası vuruldu. Madem bu suçtu neden resmi nikâh yapıldı? Biz severek evlendik cezası 8 sene sonra geldi. Binlerce aile, 16 bin çocuk umutla af yasasını bekliyoruz” demişti.Yorumlar

H. Güldeniz Paköz

15.01.2019

Zihniyet aynı...! Erkek bakış açısı ve çıkarları aynı. Ataerkil düzenin devamı için hangi siyasi parti içinde olursa olsunlar birlikte hareket ediyorlar. Biz de kadın hakları söz konusu olduğunda bir arada olmayı hiç bırakmamalıyız.

Mesude Öney

14.01.2019
Herşey bir kere yapılmakla alışkanlık haline gelir. Bizler yıllarımızı verdik çocuk evliliklerin önlenmesi için. Herkes yaptığının sonucuna katlanacak. Ülkede çocuk hamilelerin sayısı zaten bilinenin üstünde. Bu düşüncesine bir İzmirli olarak katılmıyorum

Üye OlÜye Girişi