Çocuk istismarcılarına cezalarda indirim kalkıyor, kimyasal hadım geliyor

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Çocuk istismarı konusunda kimyasal hadım konusu birkaç gün içinde gündeme gelebilir" dedi.

20.02.2018
Yazı Boyutu:  
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, çocuk istismarını önlemeye yönelik 6 bakanın katılımıyla oluşturulan istismar komitesi oluşturulduğunu ve komisyonda kimyasal hadımın da (kasteron) görülebileceğini açıklamasının ardından komisyonda yer alan Adalet Bakanı Gül de çocuk istismarı konusunda kimyasal hadımın en kısa sürede gündemde yerini alabileceğini ifade etti. 

Bu arada Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan da çocuk istismarına karşı en kısa zamanda gerekli düzenlemenin yapılarak  istimarcılara verilen cezalarda indirimin kalkacağını, bu suçu işleyenlerin  bir insanı teaammüden öldürenlerle eşdeğer sayılarak en ağır cezanın verileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, çocuk istismarıyla ilgili olarak ''Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var" dedi.  

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da 'çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarıyla' ilgili olarak ''Cezalarda bir artırım yapılma ihtimali var, bu artırım yapılırken kademelere dikkat edilecek. 12 yaşın altındakilere ceza müeyyidesi daha fazla olacak. Zaten dünyanın her yerinde böyle, bizim mevzuatımızda da böyle. Yoksa 'Onun altındakileri artırılacak, üstündekileri artırılmayacak' diye bir şey söylemedim" diye konuştu. 

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN: HADIMLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin çocuk istismarında kimyasal hadımla ilgili sorusunu yanıtladı.

 Demircan, kamuoyundan kimyasal hadım, idam gibi seslerin yükseldiğini soran gazeteciye, "Başbakan Yardımcımız, Hükümet Sözcümüz açıkladı. Bir komisyon kuruluyor. Bu komisyon bu konuyla ilgili her şeyi masaya yatıracak. Vatandaşımızın tüm duyarlılığı dikkate alınarak, konuyla ilgili çalışmaları yapacak ve kamuoyuyla paylaşacak" ifadelerini kullandı. 

ÇOCUKLAR KONUSUNDAKİ HASSASİYETİMİZİ MUTLAKA HER DÜZEYDE ORTAYA KOYMAK MECBURİYETİNDEYİZ"

Partisinin grup toplantısında konuşan AKP lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan ise gerek Adana'da, gerek Antalya'da yaşanan çocuk istismarı olaylarının toplumda onulmaz yaralar açtığına değinerek "Çocuklar konusundaki hassasiyetimizi mutlaka her düzeyde ortaya koymak mecburiyetindeyiz. dün Bakanlar Kurulu'nda bu meseleyi detaylı ele aldık. Boşlukların giderilmesi, tüm kanalların kullanılarak bilincin artırılması hususunda çalışma başlattık. Bu heyetimiz çok kısa süre içinde yaptıkları değerlendirmeler ışığında tekliflerini şahsıma ve sayın başbakana getireceklerdir. Meseleyi ilk Bakanlar Kurulu'nda tekrar görüşüp yasal düzenlemeleri derhal hayata geçireceğiz

"EN AĞIR CEZALAR VERİLECEK"

Burada caydırıcı olması bakımından en ağır cezai müeyyideler neyse bunlar da kesinlikle alınacaktır. Bu tür konuların beklemeye, uzatmaya tahammülü yoktur. Hızlı ve etkin çözümler peşinde olmalıyız. Bu tür suçları işleyenlerin infaz sistemindeki tüm indirimlerin, kolaylıkların dışında tutulması da şarttır. Çocuğun bedeninde ve ruhunda açılan yaralan bir insanı taammüden öldürmekle aynıdır. Bu böyle bilinsin. Bu tür suçlara verilen cezaların ve infazın da hissiyatımıza uygun şekilde uygulanması gerekir. Mütenasip bir şekilde çözüme kavuşturacağız" diye konuştu.Üye OlÜye Girişi