Çocuk istismarcılarına pasaport yok

 

Avustralya hükümeti, sicil kaydında çocuk istismarı suçu bulunan Avustralya vatandaşlarına pasaport yasağı getiriyor.

30.05.2017
Yazı Boyutu:  
Avustralya hükümeti, sicil kaydında çocuk istismarı suçu bulunan Avustralya vatandaşlarının pasaport için başvurmasını engellemeyi öngören bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı yasalaşırsa dünyada bir ilk niteliği taşıyacak.

Avustralya hükümeti, çocuk istismarından hüküm giymiş vatandaşlarının 'çocuk seks turizmi' için Tayland, Endonezya, Kamboçya, Filipinler gibi Asya ülkelerine gitmesinin önüne geçmek için dünyada eşi benzeri olmayan bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

Parlamentonun onayına sunulacak olan tasarı, daha önce çocuk istismarından mahkum olan kişilere pasaport verilmesini yasaklıyor.

Tasarıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Michael Keean, çocuk istismarını 'son derece iğrenç bir suç' olarak tanımladı ve daha önce hiçbir ülkenin, vatandaşlarının çocukları istismar etmesini engellemek için bu denli sert ve kararlı bir adım atmadığını vurguladı.

Keean tasarının yasalaşması halinde, cezasını çekmiş fakat hala yetkililerce izlenen 20.000 civarında eski hükümlünün etkilenebileceğini belirtti.

Sicil kaydı yenilenen kişiler ise yeniden pasaport için başvuru yapabilecek. Ancak bu durum, mahkeme tarafından ömürboyu izlenmesi yönünde karar verilmiş olan 3.200 civarında hükümlü için geçerli olmayacak. Söz konusu kişilerin adli sicil kaydı da yenilenmeyecek.

'ORALARA GÜNEŞTE YANMAK İÇİN GİTMİYORLAR'

Tasarı, cinsel istismar suçlarına karşı mücadelenin sertleştirilmesi için uzun süredir kampanya yürüten bağımsız senatör Derryn Hinch'in de katkısıyla hazırlandı.

Yasanın çocukları koruyacağını ümit ettiğini belirten Hitch şöyle konuştu: "Bali'ye, Phnom Penh'e, Siem Reap'e gidin. Orada yanlarında ufak bir çocukla gezen orta yaşlı Avustralyalı, Kafkasyalı adamlar görürsünüz. O adamların oraya güneşte yanmak için gitmedikleri bellidir".

Geçen yıl çocuk istismarından sabıkalı 800 Avusturalya vatandaşının Güney Asya ülkelerine seyehat ettiği biliniyor.

Üye OlÜye Girişi